Tahkim Nedir?

Tahkim, taraflar arasında meydana gelen anlaşmazlıkların yasal yargı organlarına aksetmeden taraflarca belirlenen hakemler tarafından çözümlenmeye çalışıldığı bir yargısal faaliyettir.
Tahkim Nedir? Tahkim Başvurusu | encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

Tahkim, taraflar arasında meydana gelen anlaşmazlıkların yasal yargı organlarına aksetmeden, taraflarca belirlenen hakemler tarafından çözümlenmeye çalışıldığı bir yargısal faaliyettir. Alternatif bir uzlaşma yöntemi olan tahkim ile taraflar arasındaki anlaşmazlıklar çok daha hızlı bir şekilde neticelenebilir.

Sigorta Hukukunda Tahkim Nedir?

Sigorta hukukunda tahkim, 2007 yılı itibarıyla 5684 sayılı Sigortacılık kanunu ile yürürlüğe girmiştir. Bu kanunla beraber sigortacılıkta tahkim sistemi sağlanarak sigortalılar ile sigortacı kuruluşlar arasındaki anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulması hedeflenmiştir. Sigortacılık Kanununun 30. Maddesinin 12. Fıkrası ile Sigorta Tahkim Komisyonunun 5 bin TL tutarının altında kalan anlaşmazlıklara ilişkin kararları kesin karar olarak kabul edilir. 5 bin TL tutarının üzerindeki kararlara yapılan itirazlarda ise itirazı inceleyen heyetin kararları kesin olarak kabul edilir.

Sigorta Tahkim Komisyonu Nedir?

Hazine Bakanlığı Hazine Müsteşarlığına bağlı olan ve Sigorta Tahkim Komisyonu, sigortalı ile sigortacı taraflar arasında doğan anlaşmazlıkları çözüme kavuşturmak amacıyla yetkilendirilmiş bir komisyondur. Sigorta Tahkim Komisyonunun merkezi İstanbul’da bulunur. 14 Haziran 2007 tarihinde kurulan Sigorta Tahkim Komisyonu; bir Hazine Müsteşarlığı temsilcisi, bir tüketici derneği temsilcisi, bir akademisyen hukukçu temsilcisi ve iki birlik temsilcisinden oluşur. Sigorta Tahkim Komisyonunun 5 bin TL tutarının altında kalan anlaşmazlıklara ilişkin verdiği kararlar kesindir ve itiraz edilemez.

Sigorta Tahkim Komisyonu Çalışmalarını Nasıl Yürütür?

Sigorta Tahkim Komisyonu çalışmalarını, Komisyon Başkanlığı ve bu başkanlığa bağlı olarak görev yapmakta olan müdür, müdür yardımcısı, raportörler ve diğer personeller ile yürütür. Sigorta Tahkim Komisyonuna yapılan başvurular ilk olarak sigorta raportörleri tarafından incelendikten sonra çözüme kavuşturulmaya çalışılır. Bu aşamada çözüme kavuşturulamayan başvurular, Sigorta Tahkim Komisyonu tarafından bağımsız olarak görev yapan sigorta hakemlerine sevk edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

30 Aralık 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 8 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi