Geçici Sürücü Belgesi Nedir?

Geçici sürücü belgesi, ehliyetini herhangi bir sebeple yenileyen kişilere, yeni ehliyetleri kendilerine ulaştırılana kadar kullanmaları için verilir. Hak kazanılan ehliyetler hemen hazırlanamaz. Ehliyet sürücüye ulaşıncaya kadar belirli bir süre geçer. Ehliyetin hazırlanma süreci içerisinde sürücünün araç kullanmasını sağlamak için geçici sürücü belgesi düzenlenir.
Geçici Sürücü Belgesi Nedir? | encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

Geçici Sürücü Belgesi Nasıl Alınır?

Geçici sürücü belgesi, e-devlet üzerinden ya da nüfus müdürlüklerinden alınabilir. Geçici sürücü belgesi almak için öncelikle ehliyet almaya hak kazanmak gerekir. Ehliyet sınavlarına girerek başarılı olan adaylar, gerekli harçları da yatırdıktan sonra geçici sürücü belgelerini alabilir.

Geçici Sürücü Belgesi Neden Alınır?

Geçici sürücü belgesi e-devlet üzerinden ya da bağlı olunan nüfus müdürlüklerinden alınabilir. E-devleti üzerinden geçici sürücü belgesi almak için önce e-devlete giriş yapılır. Giriş yapıldıktan sonra arama kısmına “Geçici Sürücü Belgesi Sorgulama” yazılır. Almaya hak kazanılan belge, “Geçici Sürücü Belgesi Sorgulama” ekranından emin edilebilir.

Geçici Sürücü Belgesi Ne Zaman Alınır?

Geçici sürücü belgesi, ehliyet sınavlarından başarıyla geçildikten ve ehliyet harçları yatırıldıktan sonra alınabilir. Geçici sürücü belgesini almak için nüfus müdürlüklerine başvurmak ya da e-devlet üzerinden sorgulama yapmak yeterlidir. Belge temini için herhangi bir süre beklemek gerekmez.

Geçici Sürücü Belgesi ile Trafiğe Çıkılır mı?

Geçici sürücü belgesi, ehliyetin hazırlanma sürecinde sürücünün trafiğe çıkmasını sağlamak amacıyla verilir. Geçici sürücü belgesi ehliyet görevi görür. Sürücüler, geçici sürücü belgesi ile trafiğe çıkabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Nisan 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi