Kat Mülkiyeti Nedir? Kat İrtifakı ile Farkları Nelerdir?

Kat mülkiyeti, yapının projeye uygun olması ve borcunun olmaması halinde inşaatı tamamlandıktan sonra tespit edilerek tapu alınmasına verilen isimdir.

Kat Mülkiyeti Nedir? Kat İrtifakı ile Farkları Nelerdir?

En cazip sigortayı anında bulun!

Sahipli bir arsa üzerinde yapılan inşaatın bağımsız bölümleri için hukuki işlem zorunludur. Belirli olan bağımsız bölümlerin ayrı ayrı olacak şekilde tapulandırılmış olması kat mülkiyetli anlamına gelir. Kat mülkiyeti ismine sahip binalar güvenilir ve eksiksiz olarak kabul edilir. Kat mülkiyeti belgesine sahip bireyler, diğer bağımsız bölümleri ilgilendirmeyecek bir şekilde alım - satım , kiralama gibi işlemleri yürütebilir. 

Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark, şu şekildedir: Kat irtifakı için yapısı tamamlanan ancak uygunluğu ve borç konusunda denetimi yapılmayan yapılar için kullanılırken kat mülkiyeti inşaatı tamamlanan, denetimli, iskanlı ve oturma izni bulunan yapılan için kullanılır. İskan belgesi ise kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş sırasındaki bir önce adımdır.

Kat Mülkiyeti Tapusu Nedir?

Kanunen gerekli olan kat mülkiyet tapusu, inşaatı tamamlanan ve iskanı verilen yapılar için verilen bir tapu türüdür. Bu tapu, mülkiyetin ve sahibinin net olarak belirlenmesi, alım satım veya devir işlemleri ve mirasta el değiştirme gibi işlemler için gereklidir.

Kat Mülkiyeti ile Tapu Arasındaki Fark Nedir?

Kat mülkiyeti ile arsa tapusu arasındaki farklar aşağıdadır.

  • Kat mülkiyetli tapu, daire veya bağımsız bölümlere ait tüm bilgileri detaylıca içerir, kimin olduğu resmileşir. Arsa tapulu binalarda ise detaylıca yer verilmez, hisse sahibi olduğu anlaşılır bu sebeple alım satım işlemlerinde diğer hissedarların onay vermesi gerekir.
  • Arsa tapulu yapı üzerinden bağımsız bölüm alım satım yapılırken arsa tapu harcı ödenir.
  • Arsa tapulu yapıların kat mülkiyeti geçiş için iskan ve kat irtifakı belgesine sahip olması gerekir.

Kat Mülkiyetli Ev Alınır mı?

Kat mülkiyetli daireler, denetlenmiş ve oturum izni alınmış olduğu anlamına gelir. Kat mülkiyeti belgesi güvenilirdir dolayısıyla bu belgeye sahip konutlar da güvenilirdir. Kat mülkiyeti belgesine sahip herhangi bir dairenin satın alınmasında bir problem yoktur.

Sıkça Sorulan Sorular

Kat Mülkiyeti Olunca Ne Oluyor?

Bir Evin Kat Mülkiyetli Olduğunu Nasıl Anlarız?

Kat Mülkiyeyi Varsa İskan Var mıdır?

Kat Mülkiyeti Cezası Ne Kadar?

Kat İrtifakı Bir Dairenin Kat Mülkiyetine Nasıl Geçilir?

Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Geçişte Ücret Ödenir mi?

İlgili İçerikler