Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Nedir?

Kredi kartı işsizlik sigortası, kredi kartı borç ve taksitlerinin işsizliğe bağlı olarak ödenememesi durumunda devreye girerek poliçe şartları dahilindeki limitlere kadar güvence sağlayan bir sigorta türüdür.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Nedir?

En cazip bankayı anında bulun!

Kredi kartı işsizlik sigortası, kredi kartı borç ve taksitlerinin işsizliğe bağlı olarak ödenememesi durumunda devreye girer. Poliçe şartları dahilindeki limitlere kadar güvence sağlar. Kredi kartı işsizlik sigortasının amacı, beklenmeyen işsizlik durumlarında, önceden harcanmış kredi kartı borçlarının mağduriyet yaratmasını engellemektir. Kredi kartı işsizlik sigortası, işsizlik sigortası ile karıştırılmamalıdır.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Zorunlu mudur?

Kredi kartı işsizlik sigortası zorunlu olmayan bir sigorta türüdür. Kişiler, kredi kartı işsizlik sigortasını isteğe bağlı olarak yaptırırlar. Kredi kartı işsizlik sigortası, zorunlu olan işsizlik sigortası ile karıştırılmamalıdır.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı işsizlik sigortası, sigorta şirketlerine doğrudan veya online (çevrim içi) başvuru yoluyla yapılabilir. Başvuru için gerekli belgeler sigorta şirketine iletildikten sonra, hazırlanan sigorta poliçesi kapsamında bir teklif sunulur. Tarafların anlaşması halinde kredi kartı işsizlik sigortasının ilk primi ödenerek sigorta başlatılır. Kredi kartı işsizlik sigortası başvurusu EnCazip üzerinden de yapılabilir.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Kredi kartı işsizlik sigortasına başvuru yapabilmek için bazı belgelerin hazırda bulundurulması gerekir. Kredi kartı işsizlik sigortasına şu belgelerle başvuru yapılabilir.

 • Kimlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • Kredi kartı bilgileri

Kredi kartı işsizlik sigortası kapsamındayken işsiz kalınması durumunda, sigortadan faydalanmak için gerekli belgeler şunlardır.

 • İş arayan kaydı (İŞKUR’dan alınacak)
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı asıl kaşeli İşsizlik Ödeneği Ödeme Kararı
 • PTT dekontu
 • İşverene ait imza sirküleri
 • Son 6 ayın maaş bordroları
 • Kredi kartı ekstresi
 • İş sözleşmesi
 • İşsizlik nedeni ve işsizlik tarihini bildiren beyan
 • Sigorta bilgi formu ve taahhütler

Kredi Kartı İşsizlik Sigortasını Kimler Yaptırabilir?

18-65 yaş arasında olan ve en az 3 aydır bir işte resmi olarak çalıştığını belgeleyebilen herkes kredi kartı işsizlik sigortası yaptırabilir. Kredi kartı işsizlik sigortasında yaş hesabı, sigortalı adayının yaşı ile kredi süresi toplanarak bulunur. Bu nedenle 64 yaşındaki bir sigortalı, en fazla 1 yıl süreli kredi için başvuru yapabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kartı İşsizlik Sigortasının Avantajları Nedir?

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası ve İşsizlik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Hangi Riskleri Kapsar?

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Hangi Durumlarda Geçerli Değildir?

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Nasıl Yenilenir?

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Poliçesi Nasıl Sorgulanır?

İlgili İçerikler