Şasi Numarası Nedir?

Şasi numarası, motorlu taşıtlarda kullanılan benzersiz bir kimlik numarasıdır. 17 haneli bir numara olan şasi numarasının içerisinde hem harf hem de rakam bulunur.
Şasi Numarası Nedir? Ne İşe Yarar? | encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

Şasi numarası, motorlu taşıtlarda kullanılan benzersiz bir kimlik numarasıdır. 17 haneli bir numara olan şasi numarasının içerisinde hem harf hem de rakam bulunur. Her şasi numarası tamamen eşsiz ve benzersizdir. Karışıklık yaşanmaması için şasi numarasında “q, o, i, ı” harfleri kullanılmaz. Trafiğe çıkan her araçta şasi numarası bulunması yasal bir zorunluluktur.

Şasi Numarası Ne İşe Yarar?

Şasi numarası kullanılarak söz konusu aracın kaç yılında, hangi ülkede üretildiği, motor ve kasa tipinin ne olduğu; hangi fabrikada imal edildiği ve imal edildiği fabrikada üretilen kaç numaralı araç olduğu gibi bilgilere ulaşılabilir. Şasi numarası, söz konusu aracı dünyadaki bütün araçlardan ayıran bir numaradır. Benzersiz olması nedeniyle adli işlemlerde şasi numarasından sıklıkla faydalanılır.

Şasi Numarasında Yer Alan Rakamlar ve Harfler Ne Anlama geliyor?

Şasi numarasında yer alan rakam ve harfler belirli anlamları bulunur. Kullanılan rakam ve harfler, araca yönelik bilgi verir. Şasi numarası rakam ve harfl anlamları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

İlk iki haneÜretildiği ülke
Üçüncü haneAraç tipi
Dört, beş ve altıncı hanelerMarka, motor hacmi ve motor tipi
Dokuzuncu haneGüvenlik kodu
Onbirinci haneFabrika kodu
Son altı haneSeri numarası

Şasi Numarası Neden Önemlidir?

Şasi numarası, trafiğe çıkabilmek için yasal bir zorunluluktur. Zorunlu Trafik Sigortası ile kasko sigortalarının tamamı şasi numarası üzerinden gerçekleştirilir. Sorgulama işlemleri de yine şasi numarası ile yapılır. İkinci el araç alım satım işlemlerinde aracın hasar kontrolleri şasi numarası ile yapılabilir. Adli durumlarda şasi numarası polis tarafından da takip edilebilir.

Şasi Numarası ile Neler Yapılır?

Şasi numarasının belirli kullanılış amacı vardır. Araç şasi numarası ile yapılabilecekler aşağıdaki gibidir.

  • Zorunlu Trafik Sigortası yaptırma ve sorgulama
  • Kasko sigortası yaptırma ve sorgulama
  • Araç hasar kaydı sorgulama
  • Kayıp veya çalıntı araç bildirimi

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

2 Aralık 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi