Şasi Numarası Nedir?

Şasi Numarası Nedir?

Şasi numarası, motorlu taşıtlarda kullanılan benzersiz bir kimlik numarasıdır. 17 haneli bir numara olan şasi numarasının içerisinde hem harf hem de rakam bulunur.

Şasi numarası, motorlu taşıtlarda kullanılan benzersiz bir kimlik numarasıdır. 17 haneli bir numara olan şasi numarasının içerisinde hem harf hem de rakam bulunur. Her şasi numarası tamamen eşsiz ve benzersizdir. Karışıklık yaşanmaması için şasi numarasında “q, o, i, ı” harfleri kullanılmaz. Trafiğe çıkan her araçta şasi numarası bulunması yasal bir zorunluluktur.

Şasi Numarası Ne İşe Yarar?

Şasi numarası kullanılarak söz konusu aracın kaç yılında, hangi ülkede üretildiği, motor ve kasa tipinin ne olduğu; hangi fabrikada imal edildiği ve imal edildiği fabrikada üretilen kaç numaralı araç olduğu gibi bilgilere ulaşılabilir. Şasi numarası, söz konusu aracı dünyadaki bütün araçlardan ayıran bir numaradır. Benzersiz olması nedeniyle adli işlemlerde şasi numarasından sıklıkla faydalanılır.

Şasi Numarasında Yer Alan Rakamlar ve Harfler Ne Anlama geliyor?

Şasi numarasında yer alan rakam ve harfler belirli anlamları bulunur. Kullanılan rakam ve harfler, araca yönelik bilgi verir. Şasi numarası rakam ve harfl anlamları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

İlk iki haneÜretildiği ülke
Üçüncü haneAraç tipi
Dört, beş ve altıncı hanelerMarka, motor hacmi ve motor tipi
Dokuzuncu haneGüvenlik kodu
Onbirinci haneFabrika kodu
Son altı haneSeri numarası

Sıkça Sorulan Sorular

Şasi Numarası Neden Önemlidir?

Şasi Numarası ile Neler Yapılır?

Şasi Numarası Nasıl Başlar?

Şasi Numarası İle Aracın Hangi Özellikleri Öğrenilebilir?

Şasi Numarası Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Şasi Numarası Paylaşmak Güvenli midir?

Şasi Numarası Değiştirilebilir mi?

Şase Numarası Nereden Öğrenilir?