Özel Sağlık Sigortası Bekleme Süresi Nedir?

Özel sağlık sigortası bekleme süresi, sigortalı kişinin sigorta firması tarafından hastalık geçmişinin, mevcut hastalıklarının incelenmesi ve henüz ortaya çıkmayan hastalıkların belirlenmesindeki takip süresidir.
Özel Sağlık Sigortası Bekleme Süresi Nedir?

En cazip sigortayı anında bulun!

Sigorta firmaları arasında bekleme süresi ve teminat kapsamı değişkenlik gösterir. Bu sebeple bekleme süresi bitmeden poliçe kapsamındaki hastalıklar sigorta şirketi tarafından üstlenilmez. Özel sağlık sigortasında ilk poliçe dönemi için bekleme süresi 1 yıldır. Bekleme süresi, tamamlayıcı sağlık sigortaları için 3 ay olarak hesaplanmıştır ancak başvurulan firmalar arasında bekleme süreleri değişkenlik gösterebilir.

Özel Sağlık Sigortalarında Bekleme Süresi Ne İşe Yarar?

Sigorta şirketleri, özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası almak isteyen bireyler üzerinde sağlık problemleri ile ilgili araştırma yapar. Yapılan araştırmalar doğrultusunda özel veya tamamlayıcı sağlık sigortası almak isteyen kişinin kalıtsal hastalıkları, geçirdiği hastalıklar ve tedavi süreçleri hakkında bilgi elde edilir. Bekleme süresi sayesinde bazı kalıtsal hastalıklar tespit edilir ve bu hastalıkların takibi yapılır. Sigorta şirketleri bekleme süresinde çıkan bu hastalıkların bir sonraki poliçe döneminde teminat altına alınıp alınamayacağı hakkında karar verir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

13 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 11 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi