İşsizlik Sigortası Primleri Nedir?

İşsizlik sigortası primi, kişinin işsiz kalması durumunda maddi kaybını belirli bir süre karşılayan sigortanın ödenmesine denir. İşçi veya işveren tarafından karşılanabilir. Devlet tarafından ödenmesi zorunlu kılınmıştır.
İşsizlik Sigortası Primleri Nedir?

En cazip sigortayı anında bulun!

Prim ödemeleri İŞKUR, SSK gibi kurumlara yapılır. Poliçe yani sigorta sözleşmesine bağlı olarak ödenen ödemelerdir. Aynı zamanda poliçede yer alan risklerden herhangi birine sigortalının maruz kalması durumunda sigorta şirketi tazminat ödemesi yapar.

Sigorta Primi Nedir?

Sigorta primi, işverenlerin ve çalışanların çeşitli hizmetlerden faydalanması adına devletin vatandaşları güvence altına alan ödemelerdir. Çalışma hayatı ve sonrasında sağlık başta olmak üzere tüm yaşamı güvence altına alınır.

Sigorta primleri, çalışanların ve işverenlerin aylık olarak ödemek zorunda oldukları hizmet bedeli olarak da tanımlanır. Poliçede yer alan hizmetler sigorta şirketleri tarafından yerine getirilir. Düzenli şekilde prim ödeyen çalışan ve işverenler, çeşitli avantajlardan faydalanır. Sigorta primi yalnızca SGK kapsamında ödenmez. Özel sigorta şirketlerine yapılan ödemeler de sigorta primi olarak değerlendirilir. Özel şirketlere aylık veya belirli vadelerde prim ödemesi yapılabilir.

İşsizlik Sigorta Fiyatı ve Sigorta Primi Arasındaki Fark Nedir?

İşsizlik sigortası, belli bir fiyata tabiidir. İşsizlik sigorta primleri ise aylık brüt kazanç üzerinden %1 oranında kesilmesi ile elde edilir. Aynı zamanda işverenden de ek olarak %2 oranında prim ödemesi yapar. Söz konusu oranlara ise %1 oranında devlet katkısı yapılarak %4 oranında ödeme sağlanır.

İşsizlik sigortasının fiyatının belli bir taksite bölünmesine işsizlik sigorta primi denir. Ödenen primler işsizlik fonuna aktarılır.

Ortalama İşsizlik Sigorta Primi Oranları Nedir?

İşsizlik sigortası primi ortalama oranı şöyledir.

  • Çalışan maaşının %1’i
  • %2 oranında işveren katkısı
  • %1 oranında devlet katkısı

Söz konusu oranların her biri aylık brüt maaş üzerinden hesaplanır.

İsteğe bağlı işsizlik sigortası primleri oranları ise şöyledir.

  • Çalışan maaşının %1 oranı
  • İşverenin %2 oranda katkısı

Bahsedilen oranların her biri aylık brüt maaş üzerinden hesaplanır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

2 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 9 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi