Mutabakat Nedir?

Mutabakat, kelime anlamıyla “uzlaşma” ve “anlaşma” anlamına gelmektedir. Mutabakat, özellikle bankacılık sektöründe ve iş dünyasında sıkça karşılaşılan bir kelimedir.
Mutabakat Nedir?  Ne İşe Yarar? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Mutabakat, kelime anlamıyla “uzlaşma” ve “anlaşma” anlamına gelmektedir. Mutabakat, özellikle bankacılık sektöründe ve iş dünyasında sıkça karşılaşılan bir kelimedir. İki işletme arasındaki alacakların ve vereceklerin her iki taraf için de aynı uygunlukta olması taraflar arasında mutabakat sağlanmasıyla sonuçlanır. Bankacılık sektöründe ise bireyin veya şirketin, banka hesaplarındaki hareketlerle ilgili olarak banka ile mutabık olması durumudur.

Mutabakat Ne İşe Yarar?

Mutabakat, başta iş dünyası ve bankacılık sektörü olmak üzere pek çok alanda taraflar arasında hemfikir olunmasına yarar. Her iki tarafta alacak ve verecekler konusunda aynı fikirde ise aralarında bir mutabakat anlaşması yaparak bu durumu belgelenebilir hale getirir. Mutabakat, her iki taraf için de hesaplarda herhangi bir problem olmadığının ifadesi için son derece önemlidir. Mutabakat ile birlikte mutabakatın yapıldığı tarihten önceki tüm alacaklar, verecekler ve hesap durumları net bir şekilde ortaya konulmuş ve taraflar arasında uzlaşı sağlanmış olur.

Mutabakatlı Poliçe Nedir?

Mutabakatlı poliçe, sigorta sektöründe kullanılan bir kavramdır. Sigortacılıkta hazırlanan sigorta poliçeleri, mutabakatlı olarak da hazırlanabilir. Mutabakatlı poliçe, sigortanın yapılması sürecinde hem sigortalının hem de sigortacının arasında yaptığı bir uzlaşıdır. Mutabakatlı poliçe ile sigortalı ve sigortacı arasında uzlaşı sağlanarak sigorta altına alınan unsurun tam ziya hali de teminat altına alınır.

Mutabakat Nasıl Hazırlanır?

Bir mutabakatın hazırlanması adım adım aşağıdaki gibi yapılır.

  • Mutabakat işlemine geçilmeden önce belirlenen süre zarfında tüm hesaplar tamamlanır.
  • Taraflar, kendi ellerinde bulunan hesap bilgilerini paylaşır.
  • Taraflar arasında bilgi kontrolü yapılır ve bilgilerin doğruluğu ıslak imza ile onaylanır.
  • Bilgilerin doğruluğu hususunda anlaşmazlık mevcutsa mutabakat yapılamaz. Mutabakatın yapılmasına engel olan bilgiler taraflar arasında görüşülür.
  • Taraflar, yanlışlıkların giderilmesi için harekete geçer. Mutabık kalabilmek için gereken adımlar atılır. Mutabık kalındıktan sonra taraflar arasında ıslak imza ile onaylanır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

28 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi