Lehtar Nedir?

Lehtar, herhangi bir sigorta poliçesi kapsamında söz konusu sigortadan faydalanma durumu olan kişiyi bildiren bir ifadedir. Lehtar; doğrudan sigortayı yaptıran kişi olabileceği gibi, üçüncü bir kişi de olabilir. Lehtar, başka biri tarafından yaptırılmış bir sigorta poliçesinden doğrudan veya dolaylı olarak faydalanan kişilere denir.
Lehtar Nedir? Sigortada Lehtar Kavramı

En cazip sigortayı anında bulun!

Lehtar, herhangi bir sigorta poliçesi kapsamında söz konusu sigortadan faydalanma durumu olan kişiyi bildiren bir ifadedir. Bu bağlamda lehtar; doğrudan sigortayı yaptıran kişi olabileceği gibi, üçüncü bir kişi de olabilir. Lehtar olarak da ifade edilen lehtar, başka biri tarafından yaptırılmış bir sigorta poliçesinden doğrudan veya dolaylı olarak faydalanan kişilere denir.

Lehtar Kime Denir?

Lehtar, bir sigorta poliçesinden doğrudan veya dolaylı olarak faydalanan kişiye denir. Örneğin hayat sigortalarında, sigorta sahibinin vefatı halinde sigortadan faydalanacak olan kişi lehtar olarak ifade edilir.

Lehtarın Özellikleri Nelerdir?

Özellikle sigorta poliçelerinde adı sıklıkla geçen lehtarın özellikleri aşağıda belirtilmiştir.

  • Doğrudan veya dolaylı olarak sigorta poliçesinden faydalanır.
  • Sigorta poliçesinde yer alan durumların meydana gelmesi halinde, sigorta tarafından güvence altına alınır.
  • Sigorta sahibi, sigortalı yakını veya sigorta sahibinin işaret ettiği üçüncü bir kişidir.

Poliçede Lehtar Kimdir?

Herhangi bir sigorta poliçesinde lehtarın kim olduğu sigortanın türüne ve sigorta poliçe şartlarına göre değişir. Bazı sigorta poliçelerinde lehtar doğrudan sigortayı yaptıran kişidir. Bazı durumlarda ise lehtar üçüncü bir kişi olabilir. Örneğin hayat sigortası yaptırmış birisinin vefatı halinde sigortadan faydalanacak üçüncü kişi lehtardır. Bir başka örnek ise sigorta sahibi ile sigortadan faydalanacak kişinin farklı olması durumunda ortaya çıkar. Sigorta poliçesini hazırlatan ve sigorta primlerini ödeyen kişi ile sigortadan faydalanan kişi farklı olabilir. Bu durumda lehtar, sigorta primlerini ödeyen kişiyi değil sigortadan faydalanan kişiyi ifade eder.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

4 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 25 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi