4a Sigorta Nedir?

4a sigorta, geçmişte Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) kapsamında bulunan kişilerin SSK ile Bağ-Kur’un SGK altında birleşmesi sonrasında girmiş olduğu kapsamı ifade eder.

4a Sigorta Nedir? 4a Hakları | encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

4A sigorta, geçmişte Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) kapsamında bulunan kişilerin SSK ile BAĞ-KUR’un SGK altında birleşmesi sonrasında girmiş olduğu kapsamı ifade eder. Önceden kendi işini kuran kişiler BAĞ-KUR, çalışanlar ise SSK kapsamında sigortalanırdı. SGK çatısı altında birleşme gerçekleştikten sonra bu kapsamlar 4A, 4B ve 4C olarak ayrıldı. 4A sigorta da bu kapsamlarda bir tanesidir. 4A kapsamında olan kişiler, bir iş yerinde sözleşmeli olarak çalışan kişilerdir.

4a Sigortalı Ne Demek?

4A sigortalı, 4A kapsamı altında SGK primi ödenen kişileri ifade eder. 4A kapsamına girebilmek için özel bir iş yerinde sözleşmeli olarak çalışıyor olmak gerekir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu uyarınca belirli bir işverenle sözleşmeli şekilde çalışanlar 4A kapsamındadır.

2023 4a Sigorta Primi Ne Kadar?

4a sigorta primi sabit değildir. 4a kapsamında sigortalı olarak çalışan kişilerin sigorta prim ödemeleri, kişinin maaşı üzerinden hesaplanır. Belirli bir alt ve üst sınırı vardır. 2023 yılı 4a sigorta primi alt ve üst sınırı aşağıdaki gibidir.

Sigorta KoduDönemAlt sınıra göre ödenecek en az primÜst sınıra göre ödenecek en fazla prim
4A3.753,00 TL3.252,60 TL (5 Puanlık Prim İndiriminden Yararlananlar için)2.852,70 TL (5 Puanlık İndirim ve 399,90 TL Asgari Ücret Desteğinden Yararlanacaklar için)28.147,50 TL24.394,50 TL (5 Puanlık Prim İndiriminden Yararlananlar için)23.994,60 TL (5 Puanlık İndirim ve 399,90 TL Asgari Ücret Desteğinden Yararlanacaklar için)

4A Hakları Nelerdir?

4A kapsamı altında sigortalı olan kişiler, prim ödemeleri düzenli yapıldığı sürece devlete bağlı tüm sosyal güvencelerden faydalanma hakkına sahiptir. 4A kapsamındaki sigortalıların haklarından en önemlisi Genel Sağlık Sigortasıdır. Genel Sağlık Sigortası olan kişiler, devlete bağlı veya SGK ile anlaşmalı olan tüm hastanelerden hiçbir ücret ödemeksizin sağlık hizmeti alabilir. Bu hizmet, yazılan ilaçlarda yapılacak olan SGK indirimini de kapsaz. 4A kapsamında çalışan kişilerin SGK primleri işveren tarafından yapılır. 4A kapsamındaki kişiler ilgili kanun ve yönetmelik hükümlerince gereken çalışma gün sayısı ve yaş haddini doldurduktan sonra SGK’den emeklilik hakkı da kazanır.

4A Hangi Mesleklerin Kapsamına Girer?

Meslek veya iş tanımı fark etmeksizin herhangi bir işverene bağlı olarak sözleşmeli çalışan tüm çalışanlar 4A kapsamına girer. Bir mağazada müdür, satış danışmanı, muhasebeci, pazarlamacı veya bir ajansta grafiker, sekreter ve benzeri şekilde işverene bağlı olarak çalışan herkes 4A kapsamındadır.

Sıkça Sorulan Sorular

4A Hizmet Dökümü Nedir?

4A Hizmet Dökümü Nereden Alınır?

4A Çırak Sigorta Kolu Nedir?

4A Sigorta'nın 4B Ve 4C'ye Göre Farkları Nelerdir?

İlgili İçerikler