Doğum Sigortası Nedir?

Doğum sigortası, sağlık sigortası türlerinden biridir. Kontroller, doğuma bağlı olarak çıkan masraflar, komplikasyonlar, hamilelik ve doğum süreci tehlikelerini kapsayan bir sigortadır.

Doğum Sigortası Nedir? Fiyatları Nelerdir?
18 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 28 Aralık 2023

En cazip sigortayı anında bulun!

Doğum sigortaları, sağlık sigortalarının teminatı arasında yer alır. Gebelik planlaması yapan aileler tarafından tercih edilir. Doğum teminatı, özel hastanelerden ücretsiz veya makul fiyatlarla hizmetlerden yararlanmayı sağlar. Söz konusu sigorta paketine sahip olmak için Özel Sağlık Sigortası veya Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sahibi olunmalıdır.

Hamilelik Sigortası Nedir?

Hamilelik sigortası, hamilelik sürecine ait muayene ve doğum masraflarını karşılayan poliçeler olarak adlandırılır. Hamilelik poliçeleri birbirinden farklı limit ve teminatlara sahip olabilir. Doğum sigortası olarak da bilinir.

Doğum Sigortası Neleri Kapsar?

Doğum sigortasının kapsadıkları şu şekildedir.

  • Hamilelik süresi boyunca yaptırılması gereken tüm tahlil, test ve muayeneler
  • Doğum ve ameliyat operasyonları
  • Doğum sonrasında bebekte görülebilecek sarılık gibi çeşitli hastalıklar

Doğum Sigortası Ne Zaman Yapılmalı?

Doğum sigortaları mutlaka hamilelik süreci başlamadan poliçeye eklenmelidir. Doğum sigortasına ait teminatlar, poliçeden 1 yıl sonra kullanmak üzere hazırlanır. Bu sebeple, sigorta yaptırıldıktan sonraki 1 yıl içerisinde gerçekleşecek gebelik masraflarını karşılamaz.

Hamilelik planı olan aileler tamamlayıcı veya özel sağlık sigortası doğum teminatı yaptırmalıdır. Bazı sigorta şirketleri gebelik sürecinde de hamilelik sigortası sağlar ancak bazı şartları bulunur. Gebelik sürecinde sağlanan gebelik sigortaları fiyat bakımından yüksek meblağlara sahip olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Doğum İçin Sağlık Sigortası Yaptırmak Mantıklı mı?

Hamileyken Özel Sağlık Sigortası Yapılır mı?

Doğum Sigortası Kaç Para?

Hamileyken Doğum Sigortası Yapılır mı?

Özel Sigortalar Doğumu Karşılar mı?

Evlilik Doğum Sigortası Nedir?

Acıbadem Sigorta Doğumun Ne Kadarını Karşılar?

Allianz Sigorta Doğumu Karşılıyor Mu?

İlgili İçerikler