Doğum Sigortası Nedir?

Doğum sigortası, sağlık sigortası türlerinden biridir. Kontroller, doğuma bağlı olarak çıkan masraflar, komplikasyonlar, hamilelik ve doğum süreci tehlikelerini kapsayan bir sigortadır.
Doğum Sigortası Nedir? Fiyatları Nelerdir?

En cazip sigortayı anında bulun!

Doğum sigortaları, sağlık sigortalarının teminatı arasında yer alır. Gebelik planlaması yapan aileler tarafından tercih edilir. Doğum teminatı, özel hastanelerden ücretsiz veya makul fiyatlarla hizmetlerden yararlanmayı sağlar. Söz konusu sigorta paketine sahip olmak için Özel Sağlık Sigortası veya Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sahibi olunmalıdır.

Hamilelik Sigortası Nedir?

Hamilelik sigortası, hamilelik sürecine ait muayene ve doğum masraflarını karşılayan poliçeler olarak adlandırılır. Hamilelik poliçeleri birbirinden farklı limit ve teminatlara sahip olabilir. Doğum sigortası olarak da bilinir.

Doğum Sigortası Neleri Kapsar?

Doğum sigortasının kapsadıkları şu şekildedir.

  • Hamilelik süresi boyunca yaptırılması gereken tüm tahlil, test ve muayeneler
  • Doğum ve ameliyat operasyonları
  • Doğum sonrasında bebekte görülebilecek sarılık gibi çeşitli hastalıklar

Doğum Sigortası Ne Zaman Yapılmalı?

Doğum sigortaları mutlaka hamilelik süreci başlamadan poliçeye eklenmelidir. Doğum sigortasına ait teminatlar, poliçeden 1 yıl sonra kullanmak üzere hazırlanır. Bu sebeple, sigorta yaptırıldıktan sonraki 1 yıl içerisinde gerçekleşecek gebelik masraflarını karşılamaz.

Hamilelik planı olan aileler tamamlayıcı veya özel sağlık sigortası doğum teminatı yaptırmalıdır. Bazı sigorta şirketleri gebelik sürecinde de hamilelik sigortası sağlar ancak bazı şartları bulunur. Gebelik sürecinde sağlanan gebelik sigortaları fiyat bakımından yüksek meblağlara sahip olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

18 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 8 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi