Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Ağır hasar kaydı, araç alım satımında kullanılan kaza veya diğer durumlarda aracın durumunu niteleyen kayıttır. Aracın kaza yapması durumunda araç, ekspertiz tarafından incelenir ve hasar oranına karar verilir.
Ağır Hasar Kaydı Nedir? Nasıl Sorgulanır? | encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

Aracın mevcut hasar durumu %70 oranında zarar görmesi ağır hasarlı olduğu anlamına gelir. Ağır hasar kaydı sayesinde aracın nereden kaza yaptığı ve ne derecede hasar aldığı ölçülür. Otomobil üzerinde değişen parçalar, taşıtın kaza geçmişi gibi etkenler, otomobilin piyasada fiyatını doğrudan etkiler. Piyasa fiyatı uygun olan araçlar pazarda daha fazla alıcı bulur.

İkinci el araç alım-satımlarında aracın durumu, güvenli araç kullanımı için oldukça önem arz eder. Trafik esnasında can güvenliği için aracın hasarının onarılması ve araca sigorta girişi yapılması gerekir. Aracın zarar miktarının %70’in üzerinde olması perte çıktığı anlamına gelir ve bu araçlarla trafiğe çıkılmaz.

Ağır Hasar Kaydı Neye Göre Hesaplanır?

Ağır hasar kaydının belirlenmesi için temel ölçütler şunlardır.

  • Hasar Oranı: Aracın maliyetinin ve değerinin büyük kısmının kaybedildiği anlamına gelmesi için %70 oranında hasar kaydı bulunması gerekir.
  • Sigorta Değeri: Aracın tamir edilmesi için gereken ücretin sigorta değerine yaklaşması durumudur.

Araç Hangi Durumlarda Ağır Hasar Kayıtlı Olur?

Aracın hasar miktarı maksimum %70 oranında ise ağır hasarlı olarak kayda geçirilir. Aracın sıfır değerine yakın miktarda hasar görmesi de ağır hasarlı statüsüne dahil edilir. Bazı marka araçların yedek parçaları oldukça pahalı olduğundan %30 oranındaki hasar dahi ağır hasarlı olarak kabul edilebilir.

Ağır Hasar Kaydı İhbar Süresi Ne Kadardır?

Ağır hasar kaydı ihbar süresi, Kasko Poliçesi Genel Şartlar kapsamında en geç 5 iş günüdür. 5 iş günü içerisinde ihbarda bulunmak zorunludur. Belirlenen süre içerisinde kasko ihbarı yapılmadığı takdirde sigorta masrafları karşılamaz.

Ağır Hasarlı Araç Alınır mı?

Ağır hasar kayıtlı araç, piyasa değerinden çok daha uygun fiyatlı bir şekilde satışa çıkarıldığı için araç müşterilerinin ilgisini çeker. İkinci el araç alacak bireyler, uygun fiyatlı mülk sahibi olmak amacıyla ağır hasarlı araç satın alabilir ancak aracın sigorta durumu ve kaskosu iyice incelenmesi gerekir.

Otomobiller, insan sağlığını korumak amacıyla hava yastıkları ve emniyet kemerine sahiptir fakat bir aracın hava yastıkları kullanılamaz hale geldiyse oldukça büyük bir kaza geçmişi olduğu anlamına gelir. Bu tip araçların satın alınması oldukça risklidir, sürüş güvenliği açısından tehlikelidir.

Ağır hasarlı araçlar, iyi bir şekilde tamir edilip ve güvenli olduğundan emin olunduktan sonra satın alınabilir. Tekrardan güvenilir ve iyi sürüş sağlayan araçların satın alımı, müşteriler tarafından ekonomik görüldüğü için daha çok satın alınmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

16 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi