Sürprim Nedir?

Sigorta poliçeleri belirli bir zaman aralığını kapsayacak şekilde hazırlanır. Zamanı dolan poliçe, sigortalı tarafından talepte bulunulması halinde yenilenir.
Sürprim Nedir? Sürprim Oranları | encazip

Sigortalının belirlenen zamanda sigorta poliçesini yenilememesi durumunda sigorta bedeline belirli oranlarda zam uygulanır. Poliçeye uygulanan zam oranına sürprim adı verilir. Sürprim, yalnızca zamanında yenilememe sebebiyle uygulanmaz. Sigorta şirketlerinin sürprim için sunacakları farklı gerekçeleri bulunabilir.

En cazip sigortayı anında bulun!

Sürprim Hangi Durumlarda Uygulanır?

Sürprim genellikle zorunlu sigorta türlerinde uygulanır. Uygulanabilecek maksimum sürprim oranı bazı sigorta türleri için sigorta şirketi tarafından belirlenirken bazı sigorta türlerinde ise devlet tarafından belirlenir. Sigorta poliçesi kapsamında bulunmayan ek teminatların talep edilmesi de sürprim uygulamasına neden olabilir.

Sürprim Oranları Nasıl Belirlenir?

Sürprim oranı, sigorta poliçesinin zamanında yenilenmemesi ya da sigortaya ek teminat eklenmesi gibi durumlarda yapılacak zam oranını ifade eder. Devlet, bazı sigorta türleri için sürprim oranını doğrudan belirler. Bazı sigorta şirketlerinin oran belirleme süreçleri ise sigorta şirketlerine bırakılır.

Sürprim Uygulanan Sigorta Türleri Nelerdir?

Sürprim, sigorta şirketlerinin poliçe tutarına yaptıkları zammı ifade eder. Yaygın olarak iki gerekçeyle sürprim yapılabilir. Sürprim yapılan durumlar şunlardır.

  • Ek teminatlar: Sigorta poliçelerinde, yapılan sigorta türüne bağlı olarak şekillenen bazı standart teminatlar bulunur. Standart teminatları yeterli görmeyen kişiler poliçeye ek teminat talep edebilir. Ek teminatlar, poliçeye sürprim olarak yansıtılır.
  • Poliçe yenileme zamanı: Poliçe yenileme zamanı, sürprim uygulanmasına sebep olabilir. Özellikle DASK ve zorunlu trafik sigortalarının zamanında yenilenmemesi durumunda sürprim uygulanır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

12 Nisan 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 28 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi