APHB Sigorta Türü Nedir?

Açılımı Aylık Prim ve Hizmet Belgesi şeklinde olan APHB, işveren tarafından hazırlanarak SGK’ye gönderilir ve içerisinde çalışana yönelik bilgiler bulunur.
APHB Sigorta Türü Nedir? Aylık Prim ve Hizmet Belgesi

En cazip sigortayı anında bulun!

İşveren tarafından 5510 sayılı kanuna dahil edilerek çalıştırılan sigortalı çalışanlara dair bilgiler APHB belgesinde yer alır.

APHB Bildirimi Nedir?

APHB bildirimi, işveren tarafından yapılır. Bildirimin bir sonraki ayın 23’üne kadar SGK’ye verilmesi gerekir. APHB, bir e-bildirgedir. 23’üne kadar elektronik ortamdan bildirge iletimi yapılmamışsa, bu tarihten sonra bildirim doğrudan SGK’ye yapılmalıdır. Bildirgenin geç yapılması, sigortalı başında asgari ücretin 1/5’i oranında ceza uygulanmasına sebep olur.

APHB Kimlere Verilir?

APHB, işveren tarafından hazırlanır ve SGK’ye iletilir. Bildirim, dijital ortamda yapılır. Ayın 23’üne kadar yapılmayan bildirimlere cezai yaptırım uygulanır. APHB, işveren tarafından çalıştırılan ve 5510 sayılı kanun kapsamında yer alan sigortalı çalışanları kapsar.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

25 Nisan 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 20 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi