Trafik Sigortası Fiyatını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Trafik sigortası fiyatları, poliçe detaylarına, talep edilen ek teminatlara, sigortanın yapıldığı şehre ve sigorta basamak değerine göre değişkenlik gösterir.

Trafik Sigortası Fiyatını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

En cazip sigortayı anında bulun!

Sigorta hizmetleri, sigorta şirketlerinin aracılığıyla sunulur. Sigorta şirketleri, sigortaya konu olan ürünü belirli teminatlar kapsamında güvence altına alır. Güvenceye alma durumu için ise sigortalıdan belirli bir ücret temin eder. Sigorta teminatları arttıkça sigorta ücreti de artar. Örneğin zorunlu trafik sigortası fiyatları hesaplama yapılırken sigorta kapsamındaki teminatlara bakılır ve bu doğrultuda hesaplama yapılır.

Trafik Sigortası Neden Yüksek Çıkar?

Trafik sigortası fiyatı belirleme sürecinde belirli unsurlar dikkate alınır. Trafik sigortası fiyatlarını etkileyen unsurlar şunlardır.

  • Plakanın bulunduğu il, sigorta fiyatını doğrudan etkiler. Kişinin kaza oranının yüksek olduğu bir şehirde yaşaması, sigorta fiyatlarının artmasına sebep olur. Kaza oranı düşük bir yerde yaşayan kişiler ise trafik sigortası hesaplama kriterleri bağlamında fiyat avantajı elde eder.
  • Araç sahibinin yaş aralığı, trafik sigortası fiyatını etkileyen faktörler arasında yer alır. Araç sahibinin yaşı ne kadar büyük olursa sigorta fiyatı o kadar düşük olur. Bu duruma deneyim gerekçe gösterilebilir.
  • Aracın yaşı da araç sigorta fiyatını belirleyen etkenler arasında yer alır. Araç yaşı arttıkça herhangi bir kaza durumunda meydana gelecek hasar oranı da artar. Hasar oranının artması ihtimali sigorta fiyatını artırır.

Sıkça Sorulan Sorular

Trafik Sigorta Fiyatları Ne Kadar?

Trafik Sigortası Neye Göre Hesaplanır?

Trafik Sigortası Neye Göre Artıyor?

İlgili İçerikler