Kasko Genel Şartları Nelerdir?

Kasko, araç sahibini ve aracı güvence altına almayı amaçlayan bir sigorta türüdür. Sigorta şirketleri, araçları kasko sigortası genel şartları çerçevesinde güvence altına alır.
Kasko Genel Şartları Nelerdir? Aracı Nasıl Korur?

En cazip sigortayı anında bulun!

Kasko genel şartlar yanma, çalınma, çarpılma, çarpma gibi yüksek risk olarak görülen durumları kapsar. Dileyen araç sahipleri aracın koruma oranını artırmak amacıyla kasko özel şartları için de talepte bulunabilir. Kaskoya eklenen ek teminatlar, prim ödemelerinin ve güvence oranının artmasını sağlar.

Kasko Aracı Nasıl Korur?

Kasko, herhangi bir kaza ya da hasar durumunda araçta meydana gelen maddi kayıpları güvence alır. Örneğin bir trafik kazasına karışan kaskolu, poliçe limiti kapsamında hasar karşılaması alır. Poliçe limitinin hasar maliyetinin tamamını karşılamaması durumunda ödemenin kalan kısmı sigortalı tarafından ödenir. Poliçe limitleri araç kasko değer listesi baz alınarak belirlenir.

Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Kasko şartları, genel ve özel olmak üzere ikiye ayrılır. Kara araçları kasko sigortası genel şartları 2023, sigorta şirketlerince standart olarak poliçeye eklenir. Kasko yaş sınırı genel şartlara örnek verilebilir. Kasko poliçesi genel şartları kapsamında yer alan konular şunlardır.

 • Sigortanın konusu
 • Coğrafi sınırlar
 • Sigorta kapsamı
 • Muafiyetler
 • Hasar geçmişi ve güncel hasar durumu
 • Poliçe başlangıç ve bitiş tarihi
 • Eksik ve aşkın sigorta bilgileri
 • Sözleşme kapsamında alınabilecek ek teminatlar (Ek teminatlar için ek prim ödemesi yapmak gerekir.)

Kasko Genel Şartlarına Göre Kasko Çeşitleri Nelerdir?

Kasko sigorta genel şartları, kasko çeşitlerini de belirler. Genel şartlara göre dar kasko, genişletilmiş kasko, kasko ve tam kasko olmak üzere dört demek kasko çeşidi bulunur. Kasko çeşitleri ve detayları aşağıdaki gibidir.

 • Dar kasko, kasko teminatlarının sınırlı tutulduğu, genel teminatların tamamını kapsamayan sigorta türüdür.
 • Standart kasko, genel teminatların tamamını içeren kasko türüdür.
 • Genişletilmiş kasko, yasal düzenlemelerin tamamına ek olarak belirli teminatları kapsayan kasko türüdür. Genişletilmiş kasko genel şartları, ek teminatlar ile desteklenir.
 • Tam kasko, genişletilmiş kasko ve diğer kasko türlerine göre daha geniş kapsamlıdır. Tam kasko, genel yasal düzenlemelerin tamamına ek olarak kapsama dahil edilebilecek bütün riskleri kapsar.

Kasko Sigortası İptal Şartları Nelerdir?

Kasko sigortası bir başkasına devredilemez ancak araç satışı gibi durumlarda kasko iptali sağlanabilir. Kasko iptali için sigorta şirketine bilgi vermek yeterli kabul edilir. Yeni bir araç satın almayanlara kalan gün sayısı üzerinden prim hesaplaması yapılarak ücret iadesi gerçekleştirilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

19 Temmuz 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 15 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi