Sigorta Poliçesi Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, Deprem Sigortası (DASK), Kara Taşıtları Sigortası (KASKO) ve Hayat sigortası gibi sigorta işlemleri için yetkili acenteler ya da sigorta şirketleri tarafından hazırlanmış sözleşmelere sigorta poliçesi denir.
Trafik Sigortası
KASKO
'nde belirtilen amaçlar doğrultusunda kişisel verilerimin işlenmesine açık rıza veriyorum.
'ni okudum.
 gönderimini onaylıyorum.
Sigorta teklifleri iş ortağımız
yetkili broker
aracılığı ile sunulmaktadır.

En cazip sigortayı anında bulun!

Sigorta poliçeleri, kişinin kendi sağlığı için hazırlanabildiği gibi sahip olduğu taşınmaz veya taşınır malları için de hazırlanabilir. Sigortalanan kişi ya da öğenin başına herhangi bir şey gelmesi durumunda maddi zararın tazmin edilmesi için bir birikim havuzu oluşturulur. Her sigorta poliçesinin kendi kuralları vardır ve ikili anlaşmanın tarafları arasında özel olarak belirlenir.  Sigorta şirketi üstüne düşeni, belirlenen maddeler çerçevesinde yerine getirir.

Sigorta Poliçesi Türleri Nelerdir?

Sigorta poliçesi türleri, sigorta öğesine göre değişiklik gösterir ve ihtiyaca göre şekillenir. Kişiler, ihtiyaçları doğrultusunda gerekli olan sigorta türünü tespit ederek, sigorta poliçesi türünü de seçmiş olur. Sigorta poliçesi türleri şunlardır.

Sigorta poliçesi, sigortalanmak istenen öğe ile ilgili her noktaya odaklanmalı ve poliçenin, eksik hiçbir maddesi kalmamalıdır. Zorunlu trafik sigorta poliçesinde, sigorta öğesi araç iken; sağlık sigortasında, sigortalanan öğe sigorta sahibinin kendisidir. Sigorta poliçelerinde, sigortalanan ürünün başına gelebilecek sorunlar madde olarak eklenir.

Sigorta Poliçesi Nasıl Düzenlenir?

Sigorta poliçesi, tarafların karşılıklı anlaşarak imza atmasıyla düzenlenir. Sigorta poliçesinde “muhatap, keşideci ve lehtar” olmak üzere 3 farklı taraf yer alır. Keşideci anlaşmayı düzenleyen kişidir. Lehtar ödemeyi alacak kişidir. Muhatap ödemeleri yapacak kişidir.

Sigortanın başlangıç tarihi, sigortanın bitiş tarihi, sigorta düzenlenme tarihi, sigorta türü, anlaşılan teminatlar, poliçede yer alan genel ve özel şartlar, tarafların iletişim bilgileri, poliçe prim tutarı, sigorta ücreti ve ödeme planı kesinlikle sigorta poliçesinde belirtilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

21 Haziran 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi