Zorunlu Sigorta Nedir?

Zorunlu sigorta, bazı şartlar altında yaptırılması devlet tarafından zorunlu tutulmuş sigortalara verilen isimdir. Zorunlu sigortalar pek çok alanda yasal mevzuatlar kapsamında düzenlenir.
Trafik Sigortası
KASKO
'nde belirtilen amaçlar doğrultusunda kişisel verilerimin işlenmesine açık rıza veriyorum.
'ni okudum.
 gönderimini onaylıyorum.
Sigorta teklifleri iş ortağımız
yetkili broker
aracılığı ile sunulmaktadır.

En cazip sigortayı anında bulun!

Zorunlu sigortalar mevzuatla belirlenen mal veya eşya kullanımı ile diğer faaliyetler kapsamında yapılması zorunlu tutulan sigortalardır. Zorunlu sigortalarla hem sigorta yaptıran hem de üçüncü kişiler risklere karşı koruma ve teminat altına alınır. Mevzuata göre yapılması zorunlu tutulan sigortaların denetlenmesi kamu tarafından yapılır ve yaptırılmaması cezaya tabidir.

Zorunlu Sigorta Ne İçin Önemlidir?

Zorunlu sigortalar, toplumun riskli bazı durumlarda oluşabilecek potansiyel kayıplarını teminat altına almak için oldukça önemlidir. Örneğin zorunlu deprem sigortası DASK, kimi zaman tüketiciler tarafından külfet olarak görülse de bir deprem anında binayı teminata aldığı için olası bir depremde sigorta yaptıranın zararları karşılanır. Bireyler ya da kurumlar tek başlarına sigorta yaptırma kararı almakta veya maliyetten kaçınabilir. Oysaki sigorta yaptırmak, hem bireyin kendisi hem de toplum için geleceğin güvence altına alınması anlamı taşır. Bu nedenle bazı durumlarda çeşitli sigorta türleri devlet tarafından zorunlu tutulmuştur. Zorunlu sigortaların yaptırılması ve primlerinin zamanında ödenmesi, herhangi bir yasal cezai yaptırıma maruz kalmamak için de önemlidir.

Zorunlu Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Zorunlu sigorta çeşitleri, ilgili kanun ve mevzuatlar tarafından çeşitli şartlar altında yaptırılması zorunlu tutulmuş sigortalardır. 2024 yılı itibarıyla yaptırılması zorunlu sigorta çeşitleri şunlardır:

  • Zorunlu Trafik Sigortası
  • Maden Çalışanları için Ferdi Kaza Sigortası
  • Tüpgaz Sorumluluk Sigortası
  • Tehlikeli Maddeler ve Tehlikeli Atık Mali Sorumluluk Sigortası
  • DASK (Deprem Sigortası)
  • Karayolu Yolcu Taşımacılığı Ferdi Kaza Sigortası
  • Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortası
  • Deniz Araçları Mali Sorumluluk Sigortası
  • Zorunlu Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası
  • Kıyı Tesisleri Deniz Kirliliği Mali Sorumluluk Sigortası

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

3 Haziran 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 8 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi