Evcil Hayvan Sigortası Nedir?

Evcil hayvan sigortası, kedi ve köpeklere yaptırılan bir sigorta türüdür. Bu sigorta ile evcil hayvanın hastalanması veya kaza geçirmesi halinde ortaya çıkacak olan tedavi, ameliyat ve ilaç masrafları güvence altına alınır.
Evcil Hayvan Sigortası Nedir, Neleri Kapsar?

En cazip sigortayı anında bulun!

Evcil hayvan sigortası, kedi ve köpeklere yaptırılan bir sigorta türüdür. Bu sigorta ile evcil hayvanın hastalanması veya kaza geçirmesi halinde ortaya çıkacak olan tedavi, ameliyat ve ilaç masrafları güvence altına alınır. Pet veya pati sigortası olarak da bilinen evcil hayvan sigortası yalnızca kedi ve köpek türündeki hayvanlara yaptırılabilir. Pati sigortası olarak anılmasının nedeni de budur.

Evcil Hayvan Sigortası Ne İşe Yarar?

Evcil hayvan sigortası, hastalık veya kaza gibi durumlarda kedi ve köpeğe ait tedavi, ilaç ve ameliyat masraflarını karşılar. Evcil hayvan sigortasının amacı acil durumlarda ortaya çıkacak veteriner maliyetlerini güvence altına almaktır. Evcil hayvan sigortası yalnızca kedi ve köpek türündeki hayvanlar için yaptırılabilir.

Evcil Hayvan Sigortası Neleri Kapsar?

Evcil hayvan sigortasının içeriği, sigorta şirketine ve poliçe şartlarına göre değişebilir. Bu nedenle evcil hayvan sigortası yaptırırken poliçe şartları eksiksiz okunmalıdır. Evcil hayvan sigortasının kapsamı genellikle acil durumlara yöneliktir. Acil müdahale gerektiren kaza ve hastalık gibi durumları kapsayan evcil hayvan sigortası, rutin veteriner muayenelerini karşılamaz.

Evcil Hayvan Sigortası Teminatları Nelerdir?

Her sigorta poliçesinde özel olarak değinilen teminatlar vardır. Bu teminatların temel ele alınış nedeni, sigortanın kapsamını belirlemektir. Sigorta kapsamının belirlenmesi ile karşılıklı ortaya çıkması muhtemel olan mağduriyet önlenir. Evcil hayvan sigortası tarafından teminat altına alınan durumlar aşağıdaki gibidir.

  • Trafik kazası
  • Yabancı cisim yutma
  • Ani zehirlenme
  • Başka hayvanlarla kavgaya girişme
  • Bir insan tarafından zarar görme
  • Yüksekten düşme
  • Evcil hayvan tarafından üçüncü şahıslara verilecek olan maddi ve fiziki zararlara ait masraflar
  • Evcil hayvanın kaybolması halinde arama ilanları ve ödül masrafları
Kaynaklar:Pet Insurance

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

3 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 8 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi