Trafik Sigortası Kimin Hasarını Öder?

Trafik sigortası, araçların trafiğe çıkmalarının ön koşuludur. Sigortası bulunmayan aracın trafiğe çıkması yasaktır.
Trafik Sigortası Kimin Hasarını Öder?

En cazip sigortayı anında bulun!

Bir kazanın gerçekleşmesi halinde kazaya neden olan sürücü, karşı tarafın hasarını ödemekle mükelleftir. Zorunlu trafik sigortası kaza ödemesi ise kazaya karışan diğer taraf ya da tarafların hasarlarını öder. A, B ve C taraflarının karıştığı bir kazada, kazaya sebebiyet veren tarafın A olması halinde B ve C'nin kaza sebebiyle karşı karşıya kaldıkları hasarların ödemeleri A'nın sigorta şirketi tarafından yapılır. Hasar ödemesi yalnızca araç kaynaklı kayıplar için yapılmaz. Kaza sebebiyle yaralanma ve ölümlerin meydana gelmesi halinde de sigorta şirketince taraflara ödeme yapılır.

Sigorta Karşı Tarafın Hasarını Öder mi?

Trafik sigortası hasar ödemesi, kazaya karışan diğer taraflara yapılır. Kazanın meydana gelmesine sebebiyet veren kişi, kendi hatası sebebiyle kayıp yaşayan diğer kişilerin maddi kayıplarını trafik sigortası ile güvence altına alır. Trafik sigortası, sigortalının zararlarını karşılamaz.

Trafik Sigortası İki Tarafın Hasarını Öder mi?

Trafik sigortası, bir kazaya sebebiyet verilmesi durumunda hasar gören ikinci ve üçüncü tarafların hasarlarını güvence altına alır. Ödeme sigortalının kendisine yapılmaz. Sigortalının bir kazaya karışması ve “suçsuz” konumda olması halinde ise ödeme karşı tarafın sigortasınca karşılanır. Karşı tarafın hem kazaya sebebiyet verip hem de sigortasız olması halinde hemen kolluk kuvvetlerine haber verilmesi ve tutanak tutturulması gerekir.

Trafik Sigortası Suçlu Tarafın Hasarını Öder mi?

Trafik sigortası suçlu tarafın hasarlarını ödemez. Ödemenin yapılması için hasar gören karşı tarafın suçsuz konumda olması gerekir. Trafik sigortası teminat limitleri sigorta poliçesi çerçevesinde belirlenir. Poliçe limitinin hasar limitini tam karşılayamaması durumunda kalan hasar ödemesi suçlu tarafça yapılır.

Trafik Sigortası Sigorta Sahibinin Araç Masraflarını Karşılar mı?

Araç kaza sigorta ödemeleri, sigortalının kendisine değil karşı tarafa yapılır. Karşı tarafa ödeme yapılması için karşı tarafın “suçlu” olması gerekir. Yani ödeme kazaya sebebiyet veren, kusurlu olan kişi tarafından diğer hasar gören tarafa yapılır. Hasar durumunda sigortalının masraflarının güvence altına alınması için KASKO yapılması gerekir.

İlgili İçerikler

24 Temmuz 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 15 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi