Zorunlu Trafik Sigortasında Zaman Aşımı Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortasında zaman aşımı, kaza veya hasarın meydana geldiği tarihten itibaren belirli bir süre içinde sigorta şirketine bildirimde bulunulmaması durumunu ifade eder.
Trafik Sigortasında Zaman Aşımı Nedir?

Kazanın sigorta şirketine ihbar edilme süresi geçtiğinde maddi ve bedeni hasarlar sigorta teminatları kapsamında karşılanmaz ve hak kaybı yaşanır.

Zorunlu Trafik Sigortası Zaman Aşım Süresi Ne Kadar?

Zorunlu Trafik Sigortası zaman aşım süresi, maddi hasarlı kazalarda 2 yıl olarak belirlenmiştir. Kaza sonucu yaralanma veya ölüm durumlarında bu süre değişebilir. Bir kişinin yaralanması ya da ölmesi durumunda süre 8 yıla, birden fazla kişinin etkilendiği kazalarda ise 15 yıla kadar uzayabilir. Yaralanma sonucu açılan manevi tazminat davaları için zaman aşım süresi 5 yıldır.

Güvence Hesabı Açılan Davalarda Zaman Aşımı Süresi Ne Kadar?

Güvence hesabına açılan tazminat davalarında zaman aşımı süreleri kazaya karışan taraflardan birinin tespit edilememesi veya sorumlu sigorta şirketinin iflas etmesi gibi durumlarda değişiklik gösterir. Yaralanma ile sonuçlanan kazalarda 8 yıl, yaralanma ve ölümle sonuçlanan kazalarda 10 yıl, bir veya birden fazla ölü veya hem yaralı hem de ölü olması durumunda ise 15 yıl süreyle tazminat davası açılabilir. Trafik sigortasını gününden önce yenilemek, aracınızın güvence altında olmasını sağlar ve kapsam dışında kalmaktan kaynaklanan maddi sorumlulukları önler. Zorunlu trafik sigortası yapılmazsa kaza sonucu oluşan hasarlar ve maddi sorumluluklar sigorta güvencesi dışında kalarak tamamen sürücü veya araç sahibinin sorumluluğunda olur.

Zorunlu Trafik Sigortası Tazminatı Ne Zaman Öder?

Zorunlu Trafik Sigortası, başvuru yapıldıktan sonra talep edilen belgelerin sunulmasını takiben en geç 8 iş günü içinde tazminat ödee. Tazminat, sigorta şirketinin belirlenen banka hesap numarasına aktarılır ve nakit ödeme yapılmaz. Bu 8 günlük süre, talep edilen belgelerin eksiksiz bir şekilde sunulmasının ardından başlar. Eğer devam eden bir dava süreci söz konusu ise mahkeme belgeleri, tedavi süreci devam ediyorsa taburcu belgesi ve hastane masraf dekontları tamamlandıktan sonra başvuru yapılabilir.

İlgili İçerikler

17 Ocak 2024 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 17 Ocak 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi