Mutabakatlı Poliçe Nedir?

Mutabakatlı poliçe, gayrimenkul, konut ve araç gibi varlıkların sigortalanması sırasında imzalanan bir poliçe türüdür. Sigortanın yapılması sürecinde hem sigortalının hem de sigortacının arasında yaptığı uzlaşma mutabakatlı poliçe olarak adlandırılır.
Mutabakatlı Poliçe Nedir? Ne İşe Yarar? | encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

Mutabakatlı poliçe, gayrimenkul, konut ve araç gibi varlıkların sigortalanması sırasında imzalanan bir poliçe türüdür. Sigortanın yapılması sürecinde hem sigortalının hem de sigortacının arasında yaptığı uzlaşma mutabakatlı poliçe olarak adlandırılır. Mutabakatlı poliçe ile sigortalı ve sigortacı arasında uzlaşma sağlanarak sigorta altına alınan unsurun tam ziya hali de teminat altına alınmış olur.

Mutabakatlı Poliçe Ne İşe Yarar?

Mutabakatlı poliçe, sigorta altına alınmış olan unsurun tam ziyaya uğraması halinde teminat altına alınmasını sağlar. Genellikle sigorta poliçeleri çeşitli rizikolar kapsamında sigorta teminatları sunar. Rizikonun gerçekleşmesi halinde ise zarar sigortacı tarafından karşılanır. Bazı durumlar rizikonun dışında kalır veya tam ziya hali sigortaya dahil edilmez. Mutabakatlı poliçe kapsamında ise sigortalanan unsurun tam ziya hali teminat altına alınabilir.

Mutabakatlı Poliçe Nasıl Düzenlenir?

Mutabakatlı poliçe, poliçeye konu olan unsur veya unsurların mutabakat değerinin belirlenmesinden sonra düzenlenir. Taraflar, sigorta altına alınacak olan unsurun değeri ve sigorta rizikoları hakkında ellerinde bulunan bütün verileri paylaşır. Taraflar arasında bilgi kontrolü yapıldıktan sonra sigortalı ve sigortacının her konuda mutabık olmasıyla birlikte mutabakatlı poliçe düzenlenir.

Mutabakatlı Poliçesinin Teminatları Nelerdir?

Mutabakatlı poliçede, standart bir sigorta poliçesinde bulunan tüm teminatlar bulunur. Ek olarak mutabakatlı poliçede tam ziya hali teminatı da bulunur. Tam ziya teminatı, sigorta altına alınan unsurun tam ziyaya uğrayarak tamamen kullanılamaz hale gelmesi halinde mutabakat değerinin ödenmesini güvence altına alan teminattır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

30 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi