Sigorta Primi Nedir?

Sigorta primi, başkasının hesabına çalışan kişiler için işveren tarafından aylık olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) ödenen ücrettir. Sigorta primi, çalışan kişi işe devam ettiği sürece ödenir. Çalışanların sigorta primlerinin ödenmesi, işverenler için yasal bir zorunluluktur.
Sigorta Primi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Sigorta Primi Ne İşe Yarar?

Sigorta primi, devlete bağlı ve SGK ile anlaşmalı olan diğer hastanelerde, çalışan veya emekli sigortalının herhangi bir ücret ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlar. Sigorta primleri, sigortalının emeklilik hakkı kazanmasında rol oynayan en önemli faktörler arasındadır. Yıllarca biriken sigorta primleri sayesinde emeklilik için gerekli yaşa gelindiğinde veya belirli şartlar sağlandığında çalışan kişi emekli olur. Emekli olan kişi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından düzenli emekli maaşına bağlanır. Her işveren, her çalışanına sigorta yaptırmak ve aylık olarak sigorta primlerini ödemekle yükümlüdür. Sigorta primi hesaplanırken birden fazla faktör göz önünde bulundurulur. Tercihe bağlı özel sağlık sigortası yaptırıldığında ödenen sigorta primleri ise sigorta yaptırılan kuruma, poliçe kapsamına ve kişinin sağlık durumuna göre değişiklik gösterir.

Sigorta Primi Neleri Kapsar?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafında yapılan zorunlu sigorta ile tercihe bağlı yaptırılan özel sağlık sigortası arasında prim farklılıkları bulunur. İşveren tarafından yaptırılan SGK'ye ait sigorta primleri şunları kapsar.

  • İşveren işsizlik oranı
  • İşçi işsizlik oranı
  • İşçi sigorta prim oranı
  • İşveren payı oranı
  • Devlet hastanelerindeki sağlık hizmetleri
  • SGK ile anlaşmalı hastanelerdeki sağlık hizmetlerinin tamamı veya bir bölümü
  • Emeklilik hakkı

Sigorta Primi Oranları Nedir?

Sigorta primi oranları, işçinin çalışma süresine, kıdemine ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. 18 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 31572 sayılı yönetmeliğe göre belirlenen güncel sigorta primi oranları şu şekildedir.

4/a Kapsamında Başkasının Nam ve Hesabına Çalışanlar İçin

Sigorta KollarıSigortalı Payıİşveren Payı
Kısa vadeli sigorta kolları (iş Kazası, meslek hastalığı, hastalık ve annelik sigortası)-%2
Genel sağlık sigortası%5%7.5
Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları%9%11
Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası (fiili hizmet gün sayısı eklenecek olan işlerde)%9%12 - %14
Toplam Prim%14%20,5

 4/b Kapsamında Kendi Nam ve Hesabına Çalışanlar İçin

Sigorta KollarıSigortalı Payı
Kısa vadeli sigorta kolları (iş Kazası, meslek hastalığı, hastalık ve annelik sigortası)%2
Genel sağlık sigortası%12.5
Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları%20
Toplam Prim%14 - %20,5

01.01.2023 - 31.12.2023 tarihi için en düşük ve en yüksek sigorta primi 10.008,00 TL ve 75.060,00 TL  olarak hesaplanmaktadır. 

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

3 Haziran 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 21 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi