Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kasko, olası bir kaza durumunda kişinin maddi kayıplarını güvence altına alır. Zorunlu trafik sigortası karşı tarafın masraflarını güvence altına alırken kasko, güvenceyi araç sahibinin kendisine sağlar.
Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?

En cazip sigortayı anında bulun!

Araç kasko fiyatı hesaplama, olası bir kaza ya da hasar halinde aracını güvence altına almak isteyen araç sahiplerince yapılır. Araç kasko hesaplama, belirli kriterlere göre gerçekleştirilir. Kaskonun yapıldığı şehir, talep edilen ek teminatlar, araç ve sigortalı bilgileri kasko fiyatları belirlenirken dikkate alınır.

Kasko Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

Kasko fiyatı belirlenirken araç özellikleri ve sigortalı bilgileri dikkate alınır. Araç özellikleri için araç kasko değerine bakılır. Araç kasko değer listesi şu detayları bünyesinde barındırır.

 • İkinci el piyasası fazla olan araçların parçaları daha kolay bulunur, bakım ve onarım maliyetleri ise daha düşük olur. Bu nedenle aracın sıfır ya da ikinci el olması kasko fiyatını doğrudan etkiler.
 • Yaşı yüksek olan araçlar için daha yüksek kasko tutarları talep edilir. İkinci el araçların kullanıma bağlı olarak yıpranmaları ve riskleri yüksektir. Aracın eskimesi, kaza riskini artırarak kasko maliyetinin artmasına sebep olur. Sıfır araçlar ise yaşı yüksek olan araçlara kıyasla daha az riskli kabul edilir.
 • Araç ekipmanları araç kasko değerini doğrudan etkiler. Ekipman açısından donanımlı olan bir araç için daha yüksek kasko tutarları talep edilir.

Sigortalının bilgileri de kasko fiyatını doğrudan etkiler. Kasko fiyatı belirlenirken sigortalı bilgileri şu şekilde dikkate alınır.

 • Araç sahibinin yaşı ne kadar büyük olursa kasko primi o denli düşük olur. 25 yaşındaki birinden, 50 yaşındaki birine kıyasla daha yüksek kasko talep edilir.
 • Sürücünün yaşadığı şehir, kasko fiyatını doğrudan etkiler. Kaza oranının yüksek olduğu bir şehirde yaşayan araç sahibi, kaza oranının düşük olduğu bir şehre kıyasla daha yüksek kasko prim ödemesi yapar.
 • Sigortalının mesleği kasko fiyatını doğrudan etkiler. Mesleği sebebiyle sürekli trafikte olan birinin kaza yapma olasılığı daha yüksektir. Kaza olasılığının yüksek olmasının doğal sonucu, yüksek kasko primidir.

Kasko Sigortası Fiyatını Belirleyen Ek Teminatlar Nelerdir?

Kasko hesaplama kriterleri arasında ek teminatlar da yer alır. Ek teminatların artması, kasko fiyatlarının da artmasına sebep olur. Kasko sigortası fiyatını belirleyen ek teminatlar şunlardır.

 • Hasarsızlık İndirimi Koruma Teminatı: Hasarsızlık indirimi, bir kasko süresi boyunca herhangi bir kazaya karışmamış araçlara uygulanır. 12 aylık kasko sürecinde herhangi bir kazaya bulaşmayan ve kaskoya başvurmayan sigortalılar, 12 ay sonunda %30 oranında indirim almaya hak kazanır.
 • İhtiyari Mali Mesuliyet: Kasko, olası bir kaza anında araç sahibinin maliyetini güvence altına alır. İhtiyari mali mesuliyet ile karşı tarafın masraflarının da güvence altına alınması sağlanır. Zorunlu trafik sigortası teminatlarının düşük olması, ihtiyarı mali mesuliyeti önemli kılar.
 • İkame Araç: Kaza sonucunda aracın kullanılamayacak hale gelmesi, araç sahibinin mağduriyet yaşamasına sebep olur. İkame araç teminatı ise kullanılamayacak duruma gelen araçlara karşılık, sigortalıya araç temin edilmesini kapsar. Bu sayede karşı karşıya kalınan mağduriyetin minimize edilmesi amaçlanır.

Kasko Fiyatları Ne Kadar?

Kasko fiyatları, araç kasko değeri, sigortalı bilgileri gibi kriterlere göre değişkenlik gösterir. Sabit bir kasko fiyatından söz edilemez. Kasko fiyatları araç özelliklerine göre artabilir ya da azabilir. En avantajlı fiyat teklifine ulaşabilmek için hesaplama araçları üzerinden eşzamanlı olarak 20’den fazla firmadan teklif alınabilir.

Kasko Fiyatı Aracın Yüzde Kaçını Karşılıyor?

Kasko fiyatı, kasko poliçesinde yer alır. Fiyatı sigortalının kendisi, ödemeye razı olduğu prim aracılığıyla belirler. Kaza sonrası kasko şirketi tarafından ödenecek olan tutar, poliçeye bakarak belirlenir.

Kasko İndirimleri Nelerdir?

Kasko indirimi, hasarsızlık indirimi olarak adlandırılır. 12 aylık kasko döneminde herhangi bir kazaya karışmayan araçlar, bir sonraki kasko dönemi için indirim hakkı elde eder. Kasko indirimleri aşağıdaki gibidir.

 • İlk 12 aylık kasko sigortası süresinden sonraki yenilemede %30
 • İkinci 12 aylık kasko süresi sonrası yenilemede %40
 • Üçüncü 12 aylık kasko sonrası yenilemede %50
 • Dördüncü 12 aylık kasko sonrası yenilemede %60

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

17 Temmuz 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 15 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi