Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kasko, olası bir kaza durumunda kişinin maddi kayıplarını güvence altına alır. Zorunlu trafik sigortası karşı tarafın masraflarını güvence altına alırken kasko, güvenceyi araç sahibinin kendisine sağlar.

Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?

En cazip sigortayı anında bulun!

Araç kasko fiyatı hesaplama, olası bir kaza ya da hasar halinde aracını güvence altına almak isteyen araç sahiplerince yapılır. Araç kasko hesaplama, belirli kriterlere göre gerçekleştirilir. Kaskonun yapıldığı şehir, talep edilen ek teminatlar, araç ve sigortalı bilgileri kasko fiyatları belirlenirken dikkate alınır.

Kasko Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

Kasko fiyatı belirlenirken araç özellikleri ve sigortalı bilgileri dikkate alınır. Araç özellikleri için araç kasko değerine bakılır. Araç kasko değer listesi şu detayları bünyesinde barındırır.

  • İkinci el piyasası fazla olan araçların parçaları daha kolay bulunur, bakım ve onarım maliyetleri ise daha düşük olur. Bu nedenle aracın sıfır ya da ikinci el olması kasko fiyatını doğrudan etkiler.
  • Yaşı yüksek olan araçlar için daha yüksek kasko tutarları talep edilir. İkinci el araçların kullanıma bağlı olarak yıpranmaları ve riskleri yüksektir. Aracın eskimesi, kaza riskini artırarak kasko maliyetinin artmasına sebep olur. Sıfır araçlar ise yaşı yüksek olan araçlara kıyasla daha az riskli kabul edilir.
  • Araç ekipmanları araç kasko değerini doğrudan etkiler. Ekipman açısından donanımlı olan bir araç için daha yüksek kasko tutarları talep edilir.

Sigortalının bilgileri de kasko fiyatını doğrudan etkiler. Kasko fiyatı belirlenirken sigortalı bilgileri şu şekilde dikkate alınır.

  • Araç sahibinin yaşı ne kadar büyük olursa kasko primi o denli düşük olur. 25 yaşındaki birinden, 50 yaşındaki birine kıyasla daha yüksek kasko talep edilir.
  • Sürücünün yaşadığı şehir, kasko fiyatını doğrudan etkiler. Kaza oranının yüksek olduğu bir şehirde yaşayan araç sahibi, kaza oranının düşük olduğu bir şehre kıyasla daha yüksek kasko prim ödemesi yapar.
  • Sigortalının mesleği kasko fiyatını doğrudan etkiler. Mesleği sebebiyle sürekli trafikte olan birinin kaza yapma olasılığı daha yüksektir. Kaza olasılığının yüksek olmasının doğal sonucu, yüksek kasko primidir.

Kasko Sigortası Fiyatını Belirleyen Ek Teminatlar Nelerdir?

Kasko hesaplama kriterleri arasında ek teminatlar da yer alır. Ek teminatların artması, kasko fiyatlarının da artmasına sebep olur. Kasko sigortası fiyatını belirleyen ek teminatlar şunlardır.

  • Hasarsızlık İndirimi Koruma Teminatı: Hasarsızlık indirimi, bir kasko süresi boyunca herhangi bir kazaya karışmamış araçlara uygulanır. 12 aylık kasko sürecinde herhangi bir kazaya bulaşmayan ve kaskoya başvurmayan sigortalılar, 12 ay sonunda %30 oranında indirim almaya hak kazanır.
  • İhtiyari Mali Mesuliyet: Kasko, olası bir kaza anında araç sahibinin maliyetini güvence altına alır. İhtiyari mali mesuliyet ile karşı tarafın masraflarının da güvence altına alınması sağlanır. Zorunlu trafik sigortası teminatlarının düşük olması, ihtiyarı mali mesuliyeti önemli kılar.
  • İkame Araç: Kaza sonucunda aracın kullanılamayacak hale gelmesi, araç sahibinin mağduriyet yaşamasına sebep olur. İkame araç teminatı ise kullanılamayacak duruma gelen araçlara karşılık, sigortalıya araç temin edilmesini kapsar. Bu sayede karşı karşıya kalınan mağduriyetin minimize edilmesi amaçlanır.

Kasko Fiyatları Ne Kadar?

Kasko fiyatları, araç kasko değeri, sigortalı bilgileri gibi kriterlere göre değişkenlik gösterir. Sabit bir kasko fiyatından söz edilemez. Kasko fiyatları araç özelliklerine göre artabilir ya da azabilir. En avantajlı fiyat teklifine ulaşabilmek için hesaplama araçları üzerinden eşzamanlı olarak 20’den fazla firmadan teklif alınabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

En Kapsamlı ve Uygun Kasko Fiyat Teklifi Nasıl Alınır?

Kasko Fiyatı Aracın Yüzde Kaçını Karşılıyor?

Ortalama Kasko Fiyatları Ne Kadar?

Kasko Fiyatı Plakaya Göre Değişir mi?

Kasko İndirimleri Nelerdir?

Kasko Bedeli Neden Yüksek Çıkar?

İlgili İçerikler