4b Sigorta Nedir?

4b Sigorta Nedir?

4b sigorta, geçmişte BAĞ-KUR kapsamında bulunan kişilerin SSK ile Bağ-Kur’un SGK altında birleşmesi sonrasında girmiş olduğu kapsamı ifade eder.

4B sigorta, geçmişte BAĞ-KUR kapsamında bulunan kişilerin SSK ile BAĞ-KUR’un SGK altında birleşmesi sonrasında girmiş olduğu kapsamı ifade eder. Önceden kendi işinin sahibi olan kişiler BAĞ-KUR kapsamında sigortalanırken çalışanlar ise SSK kapsamında sigortalanırdı. BAĞ-KUR ve SSK'nin SGK çatısı altında birleşmesiyle birlikte bu kapsamlar 4A, 4B ve 4C olarak ayrıldı. 4B kapsamında sigortalı olan kişiler, kendi nam ve hesabına çalışan ve kendi sigorta primlerini kendileri ödemekle yükümlü kişilerdir. Herhangi bir iş yeri açan ve bu iş yerine bağlı olarak sigorta kaydı yaptıran herkes 4B kapsamında sigortalanır. Günümüzde devlete bağlı olarak çalışan sözleşmeli personellerin sigorta girişleri de 4C yerine 4B kapsamında yapılır.

4b Sigortalı Ne Demek?

4B sigortalı, 4B kapsamında SGK primi ödeyen kişileri ifade eder. 4B kapsamına girebilmek için bir iş yeri açarak kendi nam ve hesabına çalışmak gerekir. 4B sigortalılar, sigorta primlerini kendileri öder. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uyarınca kendi nam ve hesabına çalışmak üzere iş yeri açanlar 4B kapsamındadır. Günümüzde devlete bağlı olarak çalışan sözleşmeli personellerin sigorta girişleri de 4C yerine 4B kapsamında yapılır.

2022 4b Sigorta Primi Ne Kadar?

4b sigorta primi sabit değildir. 4b kapsamındaki sigorta primleri, kendi nam ve hesabına çalışan kişiler tarafından, isteğe bağlı olarak belirlenir. Prim ne kadar yüksek olursa gelecekteki emekli maaşı o kadar yüksek olur. Sözleşmeli olarak çalışanların primleri ise aldıkları maaş üzerinden belirlenir. 4b sigorta prim ödemelerinde belirli bir alt ve üst sınır bulunur. 2023 yılı 4b sigorta primi alt ve üst sınırları aşağıdaki gibidir.

Sigorta KoluDönemAylık kazanç alt sınırına göre ödenecek en az primAylık kazanç üst sınırına göre ödenecek en fazla prim
4B01.01.2023 – 31.12.20233.202,56 TL24.019,20 TL

Sıkça Sorulan Sorular

4B Hakları Nelerdir?

4B Hangi Mesleklerin Kapsamına Girer?

4B Hizmet Dökümü Nedir?

4B Hizmet Dökümü Nereden Alınır?

4B Çırak Sigorta Kolu Nedir?

4B Sigorta'nın 4A ve 4C'ye Göre Farkları Nelerdir?