4b Sigorta Nedir?

4b sigorta, geçmişte BAĞ-KUR kapsamında bulunan kişilerin SSK ile Bağ-Kur’un SGK altında birleşmesi sonrasında girmiş olduğu kapsamı ifade eder.
4b Sigorta Nedir? 4b Hakları | encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

4B sigorta, geçmişte BAĞ-KUR kapsamında bulunan kişilerin SSK ile BAĞ-KUR’un SGK altında birleşmesi sonrasında girmiş olduğu kapsamı ifade eder. Önceden kendi işinin sahibi olan kişiler BAĞ-KUR kapsamında sigortalanırken çalışanlar ise SSK kapsamında sigortalanırdı. BAĞ-KUR ve SSK'nin SGK çatısı altında birleşmesiyle birlikte bu kapsamlar 4A, 4B ve 4C olarak ayrıldı. 4B kapsamında sigortalı olan kişiler, kendi nam ve hesabına çalışan ve kendi sigorta primlerini kendileri ödemekle yükümlü kişilerdir. Herhangi bir iş yeri açan ve bu iş yerine bağlı olarak sigorta kaydı yaptıran herkes 4B kapsamında sigortalanır. Günümüzde devlete bağlı olarak çalışan sözleşmeli personellerin sigorta girişleri de 4C yerine 4B kapsamında yapılır.

4b Sigortalı Ne Demek?

4B sigortalı, 4B kapsamında SGK primi ödeyen kişileri ifade eder. 4B kapsamına girebilmek için bir iş yeri açarak kendi nam ve hesabına çalışmak gerekir. 4B sigortalılar, sigorta primlerini kendileri öder. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uyarınca kendi nam ve hesabına çalışmak üzere iş yeri açanlar 4B kapsamındadır. Günümüzde devlete bağlı olarak çalışan sözleşmeli personellerin sigorta girişleri de 4C yerine 4B kapsamında yapılır.

2022 4b Sigorta Primi Ne Kadar?

4b sigorta primi sabit değildir. 4b kapsamındaki sigorta primleri, kendi nam ve hesabına çalışan kişiler tarafından, isteğe bağlı olarak belirlenir. Prim ne kadar yüksek olursa gelecekteki emekli maaşı o kadar yüksek olur. Sözleşmeli olarak çalışanların primleri ise aldıkları maaş üzerinden belirlenir. 4b sigorta prim ödemelerinde belirli bir alt ve üst sınır bulunur. 2023 yılı 4b sigorta primi alt ve üst sınırları aşağıdaki gibidir.

Sigorta KoluDönemAylık kazanç alt sınırına göre ödenecek en az primAylık kazanç üst sınırına göre ödenecek en fazla prim
4B01.01.2023 – 31.12.20233.202,56 TL24.019,20 TL

4B Hakları Nelerdir?

4B kapsamında bulunan kişiler, sigorta primlerini düzenli olarak ödedikleri sürece devlete bağlı tüm sosyal güvencelerden faydalanma hakkına sahiptir. Bu haklardan en önemlisi ise Genel Sağlık Sigortası'dır. Genel Sağlık Sigortası'na sahip kişiler, devlete bağlı veya SGK ile anlaşmalı olan tüm hastanelerden hiçbir ücret ödemeksizin sağlık hizmeti alabilir. Bu hizmet, yazılan ilaçlarda yapılacak olan SGK indirimini de kapsar. 4B kapsamında sigortalı olan kişilerin SGK primleri kendileri tarafından ödenir. 4B kapsamı altındaki kişiler ilgili kanun ve yönetmelik hükümlerince gereken çalışma gün sayısı ve yaş haddini doldurduktan sonra SGK’den emeklilik hakkı da kazanır.

4B Hangi Mesleklerin Kapsamına Girer?

Kendi işini kurarak, kendi nam ve hesabına çalışan ve kendi sigorta primini kendisi ödeyen kişilerin tamamı 4B kapsamında sigortalanır. Günümüzde devlete bağlı olarak çalışan sözleşmeli personellerin sigorta girişleri de 4C yerine 4B kapsamında yapılır. Sözleşmeli personeller aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Kuran öğreticisi
  • Vaiz
  • Veznedar
  • Doktor
  • Mühendis
  • Teknisyen
  • Hemşire

Devletin "kadrolu" statüsünde çalışanlar 4C kapsamında sigortalanırken, sözleşmeli olarak çalışanlar ise 4B kapsamında sigortalanır. 4b kapsamındaki sözleşmeli personellerin sigorta primleri devlet tarafından karşılanır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

17 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi