Kasko Sigortası Dolu ve Sel Hasarını Öder mi?

Sel, taşkın, şiddetli yağış gibi doğal afetler sebebiyle araçlarda meydana gelen hasarlar sigorta teminatları arasında yer alır.
Kasko Sigortası Dolu ve Sel Hasarını Öder mi? | Encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

Kasko, sel, dolu, su baskını ve diğer afetler sebebiyle karşı karşıya kalınacak çarpma, devrilme ve çarpılma gibi durumlara karşı araçları güvence altına alır. Sigorta şirketleri ile görüşme yapan araç sahipleri, dolu sigortası, sel sigortası gibi konularda teminat detaylarını talep edebilir.

Sel veya Su Baskını Teminatı Neleri Kapsar?

Sel ve su baskını teminatı, aracın sel ya da su baskını nedeniyle karşı karşıya kalacağı hasarları güvence altına alır. Sel veya su baskını teminatı şunları kapsar.

  • Sigortalanan aracın yakınlarında bulunan nehir, çay ve kanalların taşması
  • Deniz kabarması
  • Aşırı yağış nedeniyle sel meydana gelmesi

Sel veya Su Baskını Teminatı Neleri Kapsamaz?

Sel veya su baskını teminatı, su kaynaklı hasarların tamamını kapsamaz. Sel veya su baskını teminatı kapsamında bulunmayan haller şunlardır.

  • Bina içerisindeki ya da dışarısındaki su depolarının patlaması sebebiyle oluşan hasarlar
  • Kalorifer tesisatının patlaması sebebiyle meydana gelen hasarlar
  • Selden kaynaklı yer kayması nedeniyle oluşan zararlar

Sel Hasarını Kasko Karşılar mı?

Selde hasar gören araçlar kasko kapsamında yer alır. Kaskodan faydalanabilmek için kaskonun sel hasarı öncesi yapılmış olması gerekir. Hasara yönelik ödeme, poliçe tutarı çerçevesinde yapılır.

Sel Hasarlı Araca Kasko Yapılır mı?

Sel hasarlı araç kasko teminatı kapsamından faydalanabilir. Sel, su baskını nedeniyle hasar gören, camları kırılan ya da kaporasında hasar oluşan araçlar kasko sel teminatı kapsamından faydalanabilir.

Kasko Sigortası Su Baskını Zararını Karşılar mı?

Kasko sigortası su baskını sebebiyle yaşanacak olan zararları kapsar. Su baskını sebebiyle araçta meydana gelecek çarpma, çarpılma ve devrilme kaynaklı hasarlar da kasko teminatları kapsamında yer alır.

Sel Nedeniyle Zarar Gören Araç Kaskodan Para Alabilir mi?

Kasko poliçelerinde sel teminatı genel olarak bulunur ancak sigorta şirketi poliçe detaylarını farklı belirleyebilir. Poliçede sel teminatının bulunması durumunda sel nedeniyle zarar gören araç için kaskodan para alınabilir. Poliçe kaynaklı sorun yaşamamak için en iyi sigorta şirketleri ile anlaşmak gerekir.

Dolu Hasarı Kaskoyu Bozuyor mu?

Dolu hasarı kasko teminatları arasında yer alır. Sigorta şirketleri, dolu sonrası araçlarda meydana gelen hasarların kaskoyu bozmayacağını belirtir. Kasko sigortasına sahip olan bir sigortalı, aynı zamanda kasko dolu teminatı sahibi olur.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

20 Temmuz 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 15 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi