İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Nedir?

İhtiyari mali mesuliyet (İMM) sigortası, Zorunlu Trafik Sigortasının güvence aldığı tüm riskleri güvence altına almanın yanı sıra Zorunlu Trafik Sigortasının teminatı dışında kalan tazminat taleplerini de kapsayan bir sigorta türüdür.
İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

En cazip sigortayı anında bulun!

İhtiyari mali mesuliyet sigortası, Zorunlu Trafik Sigortasının güvence altına aldığı tüm risklerin yanı sıra Zorunlu Trafik Sigortasının teminatı dışında kalan tazminat taleplerini de kapsayan bir sigorta türüdür. İhtiyari mali mesuliyet sigortası, üçüncü kişilere verilecek olan maddi ve manevi zararları güvence altına alır.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Neden Yapılır?

İhtiyari mali mesuliyet sigortası, herhangi bir kaza anında Zorunlu Trafik Sigortası tarafından karşılanan limitler dolduktan sonra, arta kalan masrafları ve tazminat taleplerini güvence altına alır. İhtiyari mali mesuliyet sigortası, trafik sigortası kapsamındaki limitlerden daha geniş ve kapsayıcı bir sigorta güvencesi almak için yaptırılır. İhtiyari mali mesuliyet sigortası, ayrı bir sigorta olarak yaptırılabileceği gibi kasko kapsamına da dahil edilebilir.

İhtiyari Mali Mesuliyet Genel Şartları Nelerdir?

İhtiyari mali mesuliyet sigortası, Zorunlu Trafik Sigortasının kapsamını genişletmesi sebebiyle yoğun olarak tercih edilir. Zorunlu bir sigorta türü değildir. Zorunlu Trafik Sigortası limitlerinin aşıldığı kaza ve hasarlarda, karşı tarafa verilen hasarların teminat altına alınmasını sağlar. İhtiyari mali mesuliyet sigortası genel şartları şunlardır.

  • Zorunlu Trafik Sigortasının limitlerini aşan maddi ve manevi zararlardan doğan masraflar ve haklı veya aşırı taleplere karşı sigortalıyı güvence altına alır.
  • İhtiyari mali mesuliyet sigortası yalnızca Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında gerçekleşecek olan kazalarda geçerlidir.
  • İhtiyari mali mesuliyet sigortası, manevi hasarları da güvence altına alır.

İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) Teminatı Nedir?

Tam adı Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk sigortası olan ihtiyari mali mesuliyet sigortası, zorunlu olmayan bir sigorta türüdür. Gerçekleşen bir kaza durumunda üçüncü şahısların gördüğü maddi zararların güvence altına alınması amacıyla yapılır. Zorunlu Trafik Sigortası teminatlarının yeterli olmadığı, hasarın teminatlardan yüksek olduğu durumlarda devreye girer. Bu teminatın amacı, nispeten büyük kazalarda Zorunlu Trafik Sigortasının yetersiz geldiği durumları mali güvence altına almaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

4 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi