Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Nelerdir?

Sosyal güvencesi bulunmayan ev hanımları, sigortalı ve çalışan kişiler gibi emeklilik hakkı kazanabilir.
25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Nelerdir?

Doğum borçlanması bulunan (yani sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra doğum yapan ve doğum sonrası işsizlik süresi için 2 yıla kadar prim ödeme hakkı bulunan) ev hanımları da doğum borçlanma süresini primlerini ödemek şartıyla emeklilik süresine dahil edebilir. İsteğe bağlı sigorta sebebiyle aylık almayan kadınlar ev hanımlarına emeklilik şartları kapsamından faydalanabilir.

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir?

Çalışmayan ev hanımları, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüklerine başvuru yaparak isteğe bağlı emeklilik kapsamından faydalanabilir. Emekli olabilmek için 25 yıl boyunca prim ödemesi yapmış olmak gerekir. Belirli şartlarda prim ödeme süresi 15 yıla düşüp emeklilik yaşı ise 61'e çıkabilir.

Ev Kadınları İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

25 yıl evli kalana emeklilik için düzenli prim ödemesi yapmak gerekir. 25 yıl evli kalan kadına emeklilik için ödenmesi gereken minimum prim tutarı 2024 yılı için 6.400,80TL’dir. Prim tutarı, aylık brüt asgari ücretin %32’si baz alınarak hesaplanır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

6 Mart 2024 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 30 Nisan 2024
Kader Arslan
Kader Arslan
İçerik Yazarı
Yazar Hakkında
1998 doğumlu olan Kader Arslan, Karadeniz Teknik Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimi aldığı dönemde eşzamanlı olarak yazarlık ve editörlük alanında çalıştı ve mezun olduktan sonra içerik yazarı görevine devam etti.
Detaylı Bilgi