Aktüer Nedir?

Aktüer; finansal değerlendirme yaparak bu değerlendirme neticesinde geleceğe yönelik öngörülerde bulunan uzman bir kişidir.
Aktüer Nedir? Ne İş Yapar? | encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

Aktüer; finansal değerlendirme yaparak geleceğe yönelik öngörülerde bulunan uzmandır. Aktüerler, hem bugün hem de ileriye dönük projeksiyonlarla stratejik kararlar almada etkilidir. Finansal riskleri değerlendirmek, gelecekteki finansal konjonktürü öngörmek amacıyla projeksiyonlar yapmak, çözüm üretmek ve üretilen çözümlerin uzun vadeli sonuçlarını öngörmek de aktüerin görevleri arasındadır.

Aktüer Ne İş Yapar?

Aktüer, çeşitli istatistiksel hesaplamalarla sigorta poliçelerindeki riskleri, riziko ve prim bedellerini tespit eder. Geleceğe yönelik stratejik değerlendirmeler yaparak durumun hem mevcut hem de gelecekteki halini hesaba katan tavsiyelerde bulunur.

Aktüer Nasıl Olunur?

Dünyada aktüerlik için eğitim veren dört yıllık üniversiteler bulunur. Pek çok ülkede aktüerlik eğitimi iki yıllık yüksekokullarda da verilir. Aktüer olmak isteyen kişiler ilgili bölümü bitirerek ve gerekli olan diğer sertifikaları alarak aktüer olmaya hak kazanır.

Kimler Aktüer Olabilir?

Aktüer olmak için bazı mental ve maddi gereklilikler de bulunur. Aktüer olmak için özellikle iş dünyasına ilgi duymak gerekir. Bir aktüerde bulunması gereken özellikler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Karmaşık veri kümelerini anlayabilmek, tanımlayabilmek ve analitik zekaya sahip olmak.
  • İleri seviye bilgisayar kullanım yetkinliğine sahip olmak. Bilgisayarda veri tabanı, istatistik ve elektronik tablo okumaları ve kullanımları yapabilmek.
  • Son derece teknik ve karmaşık ifadeleri, aktüerlik yetkinliğine sahip olmayan kişilere anlayabilecekleri bir dil ile ifade edebilmek.
  • Matematik, istatistik ve olasılık hesaplamalarına hakim olmak.
  • Problem çözme yetkinliğine sahip olmak.

Aktüer Olma Şartları Nelerdir?

Aktüer olma şartları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Dört yıllık Aktüerya Bilimleri bölümü veya iki yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokuluna bağlı aktüerya bölümünden mezun olmak
  • Aktüerlik sınavını geçmek
  • İflas veya konkordato ilan etmemiş olmak
  • Aktüerler Yönetmeliğinde ifade edilen suçlardan hüküm giymemiş olmak (Bu suçlar arasında; nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas ve görevi kötüye kullanma gibi yüz kızartıcı suçlar yer alır.)

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

23 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi