Pert Kasko Nedir?

Pert kasko, kaza yapan aracın minimum %70 oranında hasar alması sonucunda onarım bedelinin kasko bedeline değer araçlar için yapılan sigorta türüdür.
Pert Kasko Nedir? Ağır Hasarlı Araca Kasko Yapılır Mı?

En cazip sigortayı anında bulun!

Ağır hasarlı araç kaskosu olarak da bilinen pert kasko, ağır hasarlı araçların onarım bedelini aracın kaza geçmişine bakmadan aracı güvence altına alır. Pert kaskosu diğer kasko poliçelerinden farklı değildir ancak pert geçmişi olan araçlara normal kasko yapılamaz ve pert kaskonun prim ödemesi farklıdır. Ağır hasar kaydı bulunan araçların normal kasko sahibi olması mümkün değildir. Bu araçlar yalnızca pert kasko sahibi olabilir.

Pert Kasko Ne İşe Yarar?

İkinci el ve ağır hasarlı araçlar, araç pazarlarında oldukça düşük fiyatlara satılmaktadır hatta çoğu alıcı bu araçları tercih etmemektedir. Pert kasko poliçesi ise ağır hasarlı araçları iyi bir şekilde tamir edilmesini ve araç geçmişine bakılmadan piyasa değerinde satılmasını sağlar.

Pert kaskosu sayesinde aracın geçmişteki kaza kaydı veya hasar kaydı önemsenmez, tamirden sonraki hali dikkate alınarak olabilecek kazalara karşı araç teminat altına alınır. Araçların teminat altına alınması, ikinci el araç müşterilerine güven verir ve araç sahibini finansman olarak koruma sağlar.

Pert Kasko Neleri Kapsar?

Pert kasko sigortası kapsamındaki teminatlar şunlardır.

  • Çarpışma kazalarında oluşan hasarlar
  • Alevli yanmaya bağlı yangın hasarları
  • Doğal afetlerin neden olduğu hasarlar
  • Hırsızlık veya teşebbüs sonucunda oluşan maddi kayıplar
  • Hayvan veya kemirgen hasarları
  • Çekici kaynaklı hasarlar
  • Devrilme veya yuvarlanma hasarları
  • Kitle eylemlerinden kaynaklı hasarlar
  • Sel ve su baskınları

Ağır hasarlı araç sahipleri, pert kasko poliçelerine istedikleri takdirde ek teminatlar satın alabilmektedir.

Ağır Hasarlı Araca Kasko Yapılır mı?

Aracın ağır hasarlı olarak kaydedilmesinin ardından bu aracın satın alınabilmesi için kaskosunun yaptırılması gerekir. Ağır hasar kayıtlı araca kasko yapılabilmesi için önceden perte çıkması ve onarımlarının yapılması şartı aranır. Sigorta şirketleri ağır hasarlı araçlara teminat sağlamayı pek tercih etmedikleri için pert kasko fiyatları normal kaskoya göre daha yüksektir. Pert kasko sayesinde ağır hasarlı araçlara kasko yapılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

15 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 3 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi