Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Alınır?

Trafik kazası nedeniyle tazminat almak için sigorta şirketi ile iletişime geçilir. Sigorta şirketi, poliçe kapsamındaki limitler dahilinde ödemeyi gerçekleştirir.
Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Alınır?

En cazip sigortayı anında bulun!

Sigorta şirketi ile hak sahibi arasında anlaşmazlık çıkması halinde tazminat davası açılır. Tazminat davası, trafik kazası nedeniyle oluşan zararların tazmin edilmesi amacı görür. Kazaya yönelik hak talebinde bulunmak için belirli önlemlerin alınması gerekir. Alınacak önlemler arasında şunlar yer alır.

  • Kaza yerini ve yaralanmaları görsel kayıt altına almak
  • Yaralanmayı kanıtlamak amacıyla doktor raporu almak
  • Kaza sebebiyle oluşan maddi kayıplara yönelik belgeleri saklamak

Trafik Kazası Tazminatı Nedir?

Trafik kazası, seyir halindeki aracın bir başka araca veya yayaya çarpmasıdır. Kaza sonucunda maddi veya manevi kayıplar ortaya çıkar. Trafik kazası tazminatı ise ortaya çıkan maddi/manevi hasar veya kayıpların tazmin edilmesini sağlar. Yaralanmalı trafik kazası tazminat hesaplama süreci ile ölümlü trafik kazası tazminat hesaplama süreci farklılık gösterir.

Trafik Kazası Tazminatı Neden Alınır?

Trafik kazası, hatalı bir davranış ya da haksız bir fiil sonucunda ortaya çıkan olumsuz durumdur. Trafik kazasında taraflardan biri, haksız fiile uğraması nedeniyle mağdurdur. Mağduriyetin temel sonucu ise maddi ya da manevi kayıplardır. Trafik kazası tazminatı alınmasının temel nedeni, mağdurun uğradığı maddi veya manevi kayıpları tazmin etmek, mevcut mağduriyeti gidermektir.

Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Trafik kazası tazminatı hesaplanırken dikkate alınan bazı unsurlar bulunur. Maluliyet oranı, kaza kusur oranı gibi durumlar tazminat miktarını doğrudan etkiler. Zorunlu trafik sigortası teminat limitlerinde yasal olarak belirlenmiş bazı sınırlar bulunur. 2023 yılı zorunlu trafik sigortası teminat limitleri şunlardır.

  • Araç başına maddi giderler için 120.000TL
  • Kaza başına maddi giderler için 240.000TL
  • Kişi başına sağlık giderleri için 1.200.000TL
  • Kişi başına sakatlanma ve ölüm için 1.200.000TL
  • Kaza başına sakatlanma ve ölümde 6.000.000TL

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

13 Nisan 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 1 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi