Trafik Sigortası Basamak Hesaplaması Nedir?

Trafik sigortası basamakları, poliçe fiyatlarını belirleyen en önemli kriterdir, araçlarda hasarsızlık indirimi sağlar. Trafik sigortası basamakları, trafiğe uygun davranan sürücüleri ödüllendirirken uygun davranmayan sürücülerin ise yüksek sürprim ödemesini sağlayan bir sistemdir.
Trafik Sigortası Basamak Hesaplaması Nedir?

En cazip sigortayı anında bulun!

Trafik sigortası basamak hesaplaması 2017 yılında yürürlüğe girmiş, araç sahiplerinin trafik sigortası yaptırırken indirim kazanmalarını sağlamıştır. Basamak hesaplaması sayesinde sürücü, sürüş geçmişinden sorumlu hale gelerek bir sonraki yıl ödeyeceği sigortayı da belirlemiş olur.

Trafik Sigortasında Basamak Uygulamasının Amacı Nedir?

Basamak uygulamasının amacı, sürücünün sürüş geçmişine bağlı olarak trafik sigortası primlerinde indirim veya zam uygulanmasıdır. Basamak hesaplamasında yapılan bu uygulama, sürücünün bir sonraki sene satın alacağı poliçeye kadar hasar takibi yapılması sonucunda hasarsızlık ödülü verilmesidir.

Sürücü, poliçeyi satın aldığı tarihten itibaren tüm davranışlarından sorumlu hale gelir, bir sonraki sene araçta hasar kaydının oluşması durumunda poliçeyi daha zamlı satın alabilir. Basamak hesaplaması sayesinde trafik kurallarına bağlılık artmıştır.

Trafik Sigortası Basamakları Genel Şartları Nelerdir?

Trafik sigortası basamak hesaplamaları, her poliçe dönemi değişir ve sonucunda indirim veya sürprim uygulanır. İlk kez araç sahibi olan ve ilk kez trafiğe çıkacak olan sürücü 4. basamaktan başlar, 4. basamakta herhangi bir indirim veya sürprim uygulaması söz konusu değildir.

Trafik sigortası basamakları, 2022 yılına kadar 7 basamaklıydı, 2023 yılının haziran ayından itibaren 0 ve 8 olmak üzere iki yeni basamak eklenmiştir.

4. basamaktan başlayan sürücü, ilk yılında trafik kazası geçirdiği takdirde 3. basamağa düşer yani %45 oranında sürprim uygulanır. Bir sonraki sene, uygulanan %45 sürprim uygulaması poliçeye yansıtılır. Sürücü ilk sensinde kaza yapmaz veya aracı hasar almazsa 5. basamağa yükselir ve bu yükselme ile beraber bir sonraki sene poliçesini %5 daha indirimli alır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

7 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi