Sıfır Kilometre Araç Alındığında Trafik Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Sıfır kilometre araç alındığında, trafik sigortası genellikle aracın teslim alındığı andan itibaren yapılır. Yani, araç sahibi aracını bayiden teslim aldığı gün veya hemen sonrasında trafik sigortası yaptırmalıdır.
Sıfır Km Yeni Araç İçin Sigorta İşlemleri Nasıl Yapılır?

En cazip sigortayı anında bulun!

Zorunlu trafik sigortası, araç sahibinin aracını trafiğe çıkarmadan önce yaptırması gereken bir sigorta türüdür. “Trafik Sigortasız Araç Ne Olur?” ne olur sorusuna trafik sigortası, yasal bir zorunluluktur cevabı verilebilir. Trafik sigortası, araç sahibinin veya sürücünün, kaza sonucu diğer araç veya kişilere verebileceği zararları teminat altına alır ve trafik sigortasız araçlar ceza alırlar.

Araç Satışında Sigorta Gerekli mi?

Araç satışında trafik sigortası, yasal bir zorunluluktur. Satış işlemi gerçekleştiği anda aracın trafik sigortası da satıcıdan alıcıya devredilir ve yeni sahibin adına yenilenir. Trafik sigortası, aracın trafiğe çıkabilmesi için zorunlu bir sigorta türüdür. Bu sigorta, aracın sebep olduğu kazalarda diğer araç veya kişilere verebileceği zararları teminat altına alır.

Araç Satışından Sonra Sigorta Kaç Gün Geçerli?

Araç satışından sonra trafik sigortası genellikle 15 gün geçerliliğini korur. Bu süre içinde aracın yeni sahibi, aracın trafik sigortasını kendi adına yenilemek veya yeni bir sigorta poliçesi almak zorundadır. 15 günlük geçiş süresi, aracın satışı ve yeni sahibin trafik sigortasını yenileme işlemlerini kolaylaştırmak ve süreci hızlandırmak amacıyla verilmiştir. Bu süre ülkelere ve sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilir.

Araç Sigortası Kaç Gün İçinde Yapılmalı?

Araç sigortası, aracın alındığı andan itibaren en geç 15 gün içinde yapılmalıdır. Bu süre, aracın trafiğe çıkması için yasal bir zorunluluktur.

İkinci El Araç Alındığında Trafik Sigortası Ne Zaman Yapılır?

İkinci el araç alındığında, trafik sigortası aracın satın alındığı andan itibaren en geç 15 gün içinde yapılmalıdır. Trafik sigortası, aracın trafiğe çıkabilmesi için zorunlu bir sigorta türüdür. Satın alınan ikinci el aracın trafik sigortası, yeni sahibi tarafından düzenlenmeli ve aracın trafiğe çıkış işlemleri tamamlanmalıdır.

Araç Sahibi Değişiminde Trafik Sigortası Belirlenen Sürede Yapılmazsa Ne Olur?

Araç sahibi değişikliğinde trafik sigortasının belirlenen sürede yapılmaması ciddi yasal sorunlara yol açabilir. Trafik sigortası, aracın trafiğe çıkabilmesi için zorunlu bir sigorta türüdür. Süresi içinde yapılmazsa, yasal yaptırımlar, kaza durumunda sorunlar ve hatalı kayıt gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle, araç sahibi değişikliği sonrasında trafik sigortasının belirlenen süre içinde yapılması önemlidir.

Ruhsat Olmadan Sigorta Yapılır mı?

Araç ruhsatı olmadan trafik sigortası yapılamaz. Trafik sigortası, araçların trafiğe çıkabilmesi için yasal bir zorunluluktur ve aracın ruhsatı olmadan sigortalanması mümkün değildir.

Plaka Olmadan Trafik Sigortası Yapılır mı?

Trafik sigortası, aracın plakasız dahi olsa trafik otoritesi tarafından tescil edilmiş olması koşuluyla yapılabilir. Yani, araç sahibi aracını tescil ettirmiş ve trafik otoritesi tarafından kayıtlı hale getirmişse, araç plakasız olsa bile trafik sigortası yaptırabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

1 Ağustos 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 14 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi