Tazminat Nedir?

Tazminat, en temel tanımı ile herhangi bir zarara karşılık olarak ödenen para anlamına gelir.
Tazminat Nedir? Tazminat Nasıl Alınır? | encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

Tazminat, en temel tanımı ile herhangi bir zarara karşılık olarak ödenen para anlamına gelir. Hukuki zeminde tazminat, hukuka aykırı bir eylem neticesinde kişinin maddi veya manevi yönden uğradığı zararın giderilmesi amacıyla ödenen paradır. Sigortacılık kapsamında tazminat ise taraflardan birinin, diğer tarafın zararlarını karşılaması anlamına gelir.

Sigorta Tazminatı Nedir?

Sigorta tazminatı, sigortalı tarafın zarar görmesi sonucu sigorta poliçesindeki şartlara göre sigortalının zararının tamamının veya bir kısmının sigorta şirketi tarafından maddi olarak karşılanmasıdır. Sigorta tazminatı almaya hak kazanabilmek için sigorta poliçesinin, zararı meydana çıkartan olayın vuku bulmasından önce yapılmış olması gerekir. Meydana gelen olayın sigorta poliçesindeki şartlara uygun olarak tazminat hakkı kazanmış olması da gerekir.

Tazminat Nasıl Alınır?

Tazminat alabilmek için, tazminat ihtiyacını ortaya çıkartan durumun sigorta poliçesinin hazırlanmasından sonra ortaya çıkmış olması ve sigorta poliçesindeki şartlara uygun olması gerekir. Örneğin hayat sigortasında tazminat hakkı elde edebilmek için kişinin hayatını kaybetmesine neden olan durumun, sigorta poliçesinin hazırlanmasından sonra ortaya çıkmış olması gerekir. İntihar gibi kasti sebepler de poliçe şartlarını ihlal ederek tazminat hakkı elde etmeyi engeller. Herhangi bir sigorta poliçesi kapsamında tazminat talep etmek için tazminat talebini ortaya çıkartan durum tüm delil ve belgeleri ile sigorta şirketine tebliğ edilmeli ve tazminat talebinde bulunulmalıdır.

Sigorta Tazminatı Nasıl Alınır?

Sigorta tazminatı alma yöntemleri, sigorta poliçesinin türüne göre değişiklik gösterebilir. Farklı sigorta türlerinde (hayat, trafik, yangın vs.) tazminatı ortaya çıkartan durumlar ile tazminat talebinde bulunabilmek için gerekli olan belgeler değişkenlik gösterir. İlgili sigorta türünün poliçe şartlarına uygun olarak tazminat talebinde bulunabilmek için gerekli belgeler toplanıp sigorta şirketine teslim edilerek tazminat talebinde bulunulabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

5 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 7 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi