Eksik Sigorta Nedir?

Eksik sigorta, meydana gelen hasar bedelinin sigorta poliçesinde belirtilen tutardan daha yüksek olması durumuna denir.
Eksik Sigorta Nedir? Nasıl Hesaplanır? | encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

Sigorta şirketinin meydana gelen hasarın ne kadarlık kısmını karşılayacağı, eksik sigortaya bakılarak anlaşılır. Sigorta ettirilen varlığın güncel değerinin sigorta tutarından daha yüksek olması eksik sigortaya sebep olur.

Sigortacılık Alanında Eksik Sigorta Ne Anlama Gelir?

Bireyler, sigortalı çalıştıkları süre boyunca devlete prim ödemesi yapar. Emeklilik hakkı elde etmek için ödenmesi gereken prim gün sayısı bulunur. 4A sigortalıların emekli olabilmesi için 7200 gün prim ödemesi yapması gerekir. Bağımsız çalışanların ödedikleri 4B ve kamu çalışanlarının ödedikleri 4C sigorta türünden emekli olmak için 9000 gün prim ödemesi yapmak gerekir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak çalışma hayatına ara verilmesi ve bu sebeple prim ödemelerinin yapılmaması, gün sayılarında eksikliğe sebep olur. Çalışılmadan geçirilen bu süreler, sigortacılık alanında eksik sigorta olarak adlandırılır.

Eksik Sigorta Nasıl Hesaplanır?

Kişiler çeşitli sebeplerle dönemsel olarak çalışamaz. Çalışılmayan günler sebebiyle yatırılmayan prim ödemeleri, eksik sigortaya sebep olur. Eksik sigortayı ortadan kaldırmak için geliştirilen geriye dönük borç ödeme imkanları bulunur. Çalışılmayan günler sebebiyle geriye dönük borçlanma yapılabilecek durumlar şunlardır.

  • Sigortalılık süresinden önce doktora ve tıpta uzmanlık eğitim süreleri
  • Askerlik süresi
  • Sigortalı çalışılan dönemlerdeki doğumlar (3 çocuğa kadar çalışılmayan süreler dikkate alınır. Her bir çocuk için 720 gün sınırını aşmamak gerekir.)
  • Grev ve lokavt dönemleri
  • Kısmi sigorta kapsamında yer alanların çalışmadıkları dönemler
  • Tıp asistanlığı dönemleri
  • Sigortasız avukatlık stajı dönemi
  • Tutuklu ve gözaltı süreleri

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

25 Nisan 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi