Eşdeğer Parça Nedir?

Kasko, aracın kazaya karışması halinde sigortalının kendi masraflarını güvenceye alır. Kasko ile sunulan birçok teminat bulunur. Eşdeğer parça kasko teminatları arasında yer alır.
Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir? | Encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

Eşdeğer parça uygulaması, trafik kazasına karışan aracın hasar görmesi durumunda tamir için gerekli görülen parçaların orijinali yerine, orijinal ile aynı performansa sahip muadillerinin kullanılmasına verilen isimdir. Eşdeğer parça kullanımı, genellikle onarımı mümkün olmayan parçaların değiştirilmesi için tercih edilir. 

Eşdeğer Parça Uygulaması Koşulları Nelerdir?

Kaskodan parça değişimi hizmeti alanların eşdeğer parça için belirli koşulları karşılamaları gerekir. Eşdeğer parça kullanımı, aracın yaşına bakılarak yapılır. Aracın kaza yapılan tarihte 3 yaşından küçük olması ya da hasar gören parçanın onarımının mümkün olmaması durumunda orijinal yedek parça kullanılır. Orijinal yedek parçanın bulunmaması durumunda eşdeğer parça kullanımı gerçekleştirilir. Sigorta şirketi, eşdeğer parça kullanımıyla ilgili araç sahibine bilgi vermek zorundadır. Aksi halde araç sahibi eşdeğer parça tazminatı talep edebilir. Sigorta yaptırmadan önce "Kasko neleri kapsar?" diye araştırmak olası mağduriyetlerin yaşanmasını da önler.

Eş Değer Parça Nasıl Tespit Edilir?

Eşdeğer parça kullanılan durumlarda sigorta şirketi tarafından eşdeğer parça sertifikası verilir. Sertifikaya bakılarak parçanın orijinal mi, eşdeğer mi olduğu anlaşılabilir.

Eşdeğer Parçaya İtiraz Edilebilir mi?

Araca takılacak olan parçanın türü hakkında karar verecek merci hak sahibinin kendisidir. Sigorta şirketleri araç sahibinin onayını almadan eşdeğer parça kullanamaz. Araç sahiplerinin güven temelli endişelerinin giderilmesi için eşdeğer parça sertifikası uygulaması kullanılmaya başlanmıştır. Bu sertifikaya göre araca orijinal parça takılmaması durumunda araç sahibine eşdeğer parça sertifikası verilmesi zorunludur. En ucuz araç sigortası için de aynı durum geçerlidir.

Sigorta Çıkma Parça Takabilir mi?

Yasal olarak alınan karara göre sigorta şirketleri araç sahiplerinden onay almadan herhangi bir işlem gerçekleştiremez. Trafik sigortası orijinal parça değişimi yalnızca araç sahibinin onayıyla gerçekleştirilebilir. Araca hangi parçanın takılacağına karar verecek kişi, hak sahibinden başkası değildir.

Orijinal Parça Fark Bedeli Nedir?

Hasar gören aracı onarmak amacıyla orijinal parça yerine eşdeğer parça kullanılması durumunda orijinal parça bedeli ile onarım bedeli arasındaki fark hasar farklı olarak adlandırılır. Hasar farkı aynı zamanda orijinal parça fark bedeli olarak da adlandırılır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

25 Temmuz 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 15 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi