Tahakkuk Fişi Nedir?

Tahakkuk, gerçekleşme, yerine getirme anlamına gelir. Bir verginin, borcun veya alacağın kesinleşmesi, tahakkuk ettiği anlamına gelir.
Tahakkuk Fişi Nedir? Ne İşe Yarar? | encazip

En cazip sigortayı anında bulun!

Veri Usul Kanununda tahakkuk, vergi ya da borcun ödenmesi gereken safhaya gelmesine verilen isimdir. Ödenmesi gereken vergi veya borç, öncesinde mükellefe tebliğ edilir. Mükellefin vergi veya borca itiraz etmemesi sonucunda tahakkuk fişi düzenlenir. Tahakkuk fişi, ödenmesi gereken verginin mükellefe bildirilmesi amacını taşır.

Tahakkuk Fişi Ne İşe Yarar?

Tahakkuk fişi, mükellefe ödemesi gereken vergi harcının bildirildiği yazılı belgedir. Mükellef, borç ödemesini tahakkuk fişinde yer alan bilgiler doğrultusunda yapar. Ödenmesi gereken borç miktarı da tahakkuk fişinde yer alır. Mükellefin tahakkuk fişindeki ödemeyi gerçekleştirmemesi durumunda cezai süreç başlatılır.

Tahakkuk Fişi Neden Kesilir?

Tahakkuk fişi ile vergi mükellefine ödemesi gereken tutar bildirilir. Fiş, iki nüsha halinde kesilir. Nüshalardan biri vergi mükellefine verilirken diğer nüsha vergi dairesinde muhafaza edilir.

Tahakkuk Fişi Nasıl Alınır?

Tahakkuk fişi, vergi dairesi tarafından hazırlanır. Hazırlanan tahakkuk fişinin iki nüshası bulunur. Nüshalardan biri vergi mükellefine verilir. Diğer nüsha ise vergi dairesinde muhafaza edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

17 Nisan 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 1 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi