Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur?

Kredi borcu olan bir kimsenin vefatı halinde, şayet borçlunun hayat sigortası varsa kredi borcu sigorta tarafından karşılanır. Kişinin hayat sigortası olmaması halinde ise tüm borcu yasal varislerine kalır.
Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

En cazip bankayı anında bulun!

Kredi borcu olan bir kimsenin vefatı halinde, şayet borçlunun hayat sigortası varsa kredi borcu sigorta tarafından karşılanır. Kişinin hayat sigortası olmaması halinde ise tüm borcu yasal varislerine kalır. Yasal varisler, tıpkı vefat eden kişiden kalan mal ve para mirasını aldığı gibi aynı şekilde borcu da üzerine almış olur. Yasal varisler, bu borcu üstlenmek istemiyorsa belirli bir süre içerisinde reddi miras yapmak zorundadır. Reddi miras durumunda ise yalnızca borç değil aynı zamanda ölen kişinin üzerinde bulunan tüm mal, mülk ve para da mirasçılara geçmez.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Geri Ödenir mi?

Ölen kişinin kredi borcu, yasal mirasçılarına geçer. Miras devir işlemleri tamamlandıktan sonra söz konusu borç artık doğrudan yasal mirasçıların şahsi borcu sayılır. Bu nedenle ölen kişinin borcu geri ödenir.

Ölen Kişinin Kredi Borcunu Kim Öder?

Ölen kişinin kredi borcunu şayet hayat sigortası varsa sigorta poliçesi şartları doğrultusunda sigorta şirketi öder. Ölen kişinin hayat sigortası olmaması halinde ise söz konusu borcu kişinin yasal mirasçıları ödemekle mükelleftir. Kredi borcu olan kişinin ölümü sonrası, söz konusu borç kişinin yasal mirasçılarına kendi payları oranında bölüştürülür.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

7 Eylül 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi