Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Kredi kartı ile yapılan harcamaların karta borç olarak yansıtıldığı tarih, kredi kartı hesap kesim tarihi olarak adlandırılır.
Hesap Kesim Tarihi Nedir? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Vade boyunca kredi kartı ile yapılan harcamalar ve geçmiş dönemlerden kalan borçlar, hesap kesim tarihi geldiğinde borç toplamı olarak ekstreye yansıtılır. Borcun ekstreye yansıtıldığı tarihte son ödeme tarihi de belirlenir. Belirlenen borcun son ödeme tarihinden önce ödenmesi gerekir.

Hesap Kesim Tarihi Saat Kaçta Kesilir?

Kredi kartı hesap kesim tarihinde yapılan harcamalar, ay içerisinde yapılan diğer harcamalarla birlikte gece 12’de kesilir. Kredi kartı kesim tarihi saat 00:00 olarak bilinir. Bazı bankalardan kesim saati 02:00’ye sarkabilir.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi son ödeme tarihi değiştirme ve kredi kartı hesap kesim tarihi öğrenme işlemleri internet bankacılığından, mobil bankacılıktan, banka şubelerinden ve müşteri hizmetlerinden gerçekleştirilebilir. Kredi kartı ödemelerini düzenli yapamayacağını analiz eden kart sahipleri, kredi kartı yapılandırma ile kart borcunu daha geniş vadede ödeme imkanı elde edebilir.

Hesap Kesim Tarihi Değiştirilir mi?

Kredi kartı ödeme tarihi değiştirme ve hesap kesim tarihi değiştirme imkanı mevcuttur. Hesap kesim tarihinin değiştirilmesi için banka ile iletişime geçmek ve nakit avans kullanmamış olmak gerekir. Bankalar, nakit avans kullanmış kredi kartı sahiplerine de dönemsel olarak hesap kesim tarihi değiştirme imkanı sunabilir.

Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme, kart sahibinin talebi üzerine gerçekleştirilir. Hesap kesim tarihi değiştirme işlemleri aşağıdaki şekilde yapılabilir.

  • Banka şubelerinden
  • Müşteri temsilcisi hattından
  • İnternet bankacılığından

Bankalar genellikle nakit avans kullanılmış olması durumunda hesap kesim tarihi ve kredi kartı son ödeme tarihi değiştirme taleplerini onaylamaz. Taleplerin onaylanması halinde nakit avansın ilk ödemesi için faiz artması söz konusu olabilir.

Hesap Kesim Tarihi Değiştirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hesap kesim tarihi son ödeme tarihi belirlenirken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlardan ilki nakit avans konusudur. Banaklar, nakit avans kullanılmış olması halinde genellikle kesim tarihi başvurusunu onaylamaz. Kart hesap kesim tarihi değiştirme işlemi için öncelikle nakit avansın kapatılması gerekir. Başvurunun onaylanması halinde ise ilk nakit avans ödemesine faiz artırımı uygulanır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

8 Eylül 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 10 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi