Başkasının Adına Kredi Çekmek

Bankadan kredi çekilirken kişinin bizzat ıslak imza ile imzalaması gereken belgeler ve sözleşmeler bulunur. Bu sebeple başka birisinin adına kredi çekilmesi yalnızca vekaletname kullanılarak mümkün olabilir.
Başkasının Adına Kredi Çekilir mi?

En cazip bankayı anında bulun!

Bankadan kredi çekilirken kişinin bizzat ıslak imza ile imzalaması gereken belgeler ve sözleşmeler bulunur. Başka birisinin adına kredi çekilmesi yalnızca vekaletname kullanılarak mümkün olabilir. Vekaletname ile kredi çekecek kişiler, kredinin gerçek sahibi olacak kişiden, noterden ıslak imzalı vekaletname almalıdır. Bu vekaletnamede, kişiye vekalet edecek kişinin açık kimliği ile kredi çekme yetki tanımı yer almalıdır. Vekalet veren kişinin kredi çekmeye uygun olduğu tespit edildiği takdirde, vekaletname sahibi olan kişi vekalet veren adına kredi çekebilir. Bu işlem dışında başkasının adına kredi çekmek mümkün değildir.

Başkasının Adına Nasıl Kredi Çekilir?

Başkasının adına kredi çekebilmek için öncelikle o kişi tarafından kendisinin adına kredi çekecek olan kişiye vekaletname verilmelidir. Vekaletname yasal bir belgedir ve yalnızca noter tarafından verilebilir. Vekalet verecek olan kişi notere giderek vekalet vermek istediği kişinin açık kimlik bilgilerinin yazılı bulunduğu ve içerisinde kredi çekme hakkının tanımlandığı bir vekaletname hazırlatır. Bu vekaletname, vekaleti veren kişi ve noter tarafından imzalanır. Bu aşamadan sonra vekaletnameye sahip olan kişi, vekaleti veren kişinin adına kredi çekebilir.

Vekalet ile Kredi Çekilir mi?

Vekalet ile kredi çekmek mümkündür. Vekalet ile kredi çekebilmek için adına kredi çekilecek olan kişinin kredi başvurusu yapmasına ve kredi almasına herhangi bir engeli olmaması gerekir. Ayrıca noterden vekaletname çıkartarak kendi adına krediyi çekecek olan kişiyi yetkilendirmesi gerekir.

Başkasının Adına Kredi Çekmek Suç mu?

Başkasının adına o kişinin bilgisi olmadan kredi çekmeye çalışmak yasal bir suçtur ve ciddi yaptırımları bulunur. Başkasının adına kredi çekmek, o kişinin rızası ve bilgisi olmadan mümkün değildir. O kişinin rızası ve bilgisi dahilinde bile başkasının adına kredi çekmek ancak vekaletname ile mümkündür. Vekaletname ile başkasının adına kredi çekmek suç değildir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

28 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 5 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi