Vadeli Hesaptan Para Çekilir mi?

Vadeli hesaplar ile banka müşterileri kolayca ve düşük risk ile bankada faiz işleterek yüksek kazanç kazanılabilir. Vadeli hesaptan para çekme işlemi yapılabilir ancak vade süresi dolmadan bu işlem yapılırsa faiz getirisi alınamaz.
Vadeli Hesaptan Vadesiz Hesaba Para Aktarma

En cazip bankayı anında bulun!

Vade günü dolmadan para çekilirse yapılan vade anlaşması bozulur ve faiz getirisi elde edilemez. Vadeli hesapların vade oranları müşteriye bağlı olarak oluşturulabilir ancak vade süresi kısaldıkça faiz getirisi de azalır. Yakın gelecek için para kazanmak isteyen banka müşterileri, kısa vadeli hesapları tercih eder ve böylece faizden kazanç elde edebilir. Bazı bankalar müşterilerine günlük faiz işleten vadeli hesap seçeneği de sunmaktadır.

Vadeli Hesaptan Para Çekmek Vadeyi Bozar mı?

Vadeli hesap para çekme işlemi, bankaya verilen anaparanın altına düşmediği müddetçe vadeyi bozmaz. Anaparanın altına düşülerse vade bozulur ve faiz işlenmez. Bankaya verilen paranın altına düşülmezse hesapta kalan para üzerinden faiz işlemeye devam eder. Vadeli hesaptan vadesiz hesaba para aktarma işlemi için vade sonu beklenmelidir.

Vadeli Mevduat Hesabından Para Çekilirse Ne Olur?

Vadeli mevduat hesabı, her bankanın sağlayabileceği belli bir süre anlaşması ise bankaya yatırılan ve süresi dolmadan da paraya çevrilemeyen hesap türüdür. Vadeli mevduat hesaplarının süresi ne kadar uzun olursa faiz getirileri de aynı oranda artar.

Vadeli mevduat hesaplarından vade süresi dolduğu takdirde faiz getirisi ile birlikte para çekilebilir ancak vade süresi dolmadan para çekilirse hesap bozulur. Vadeli mevduat hesabının bozulması halinde faiz getirisi alınamaz.

Vade Sonunda Anapara Faizi ile Birlikte Hesaba Geçsin Ne Demek?

Vadeli hesaplar, belli bir süre içinde bankada kalır ve faiz getirisi ile beraber kazanç sağlar. Vadeli hesaptan günü gelmeden para çekme işlemi yapılırsa, faiz getirisi alınamaz. Vadeli hesabın süresi yani vadesi dolduğunda anapara çekilebilir veya banka hesabına geçebilir, vadesi dolması ise beraber faiz getirisi de kullanılır. Vade sonunda anapara faizi ile birlikte hesaba geçsin demek, faize yatırılan paranın tüm kazancı ile beraber banka hesabına aktarılması anlamına gelir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

14 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 3 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi