IBAN Nedir? IBAN Numarası Nasıl Sorgulanır?

IBAN açılımı, International Bank Account Number olarak bilinir. Türkçe karşılığı ise “uluslararası banka hesap numarası” olarak yer alır.
IBAN Nedir? IBAN Numarası Nasıl Sorgulanır?

En cazip bankayı anında bulun!

IBAN kavramı, Avrupa Birliği ile dünyaya sunulmuştur. 2010 yılından itibaren Türkiye’de kullanılmaya başlanmıştır. IBAN, standartları olan bir hesap numarasıdır. Uluslararası özellik taşımasından dolayı IBAN ile dünyanın her yerine para gönderimi veya para alımı sağlanabilir. Türkiye Cumhuriyeti’nde IBAN numaraları TR ile başlar ve her kullanıcıya özel olarak verilir. IBAN numaraları benzersizdir. IBAN, havale ve EFT işlemlerinde oluşan zorluk ve yanlışları minimuma indirmek amacıyla geliştirilmiştir.

IBAN Numarası Nasıl Alınır?

IBAN numaraları şu yollar aracılığı ile alınır.

  • Bankaya ait şubeler
  • Hesap cüzdanı
  • Mobil bankacılık uygulamaları
  • Bankaların internet siteleri
  • Bankalara ait IBAN hesaplama araçları

IBAN öğrenmek için tercih edilebilecek bir diğer yol ise müşterisi olunan bankanın mobil uygulamasına ya da internet bankacılığına giriş yaparak ilgili bilgiye ulaşmaktır. Gerek mobil bankacılıkta gerekse de internet bankacılığında anasayfa üzerinden IBAN bilgisine ulaşmak mümkündür.

IBAN Numarası Nerede Yazar?

IBAN numarası kesinlikte kartın üzerinde yazmaz. Bankaya ait kartların üzerinde 16 hanelik kart veya hesap numarası yer alır. Yer alan numaraların IBAN ile bir ilgisi yoktur. IBAN sorgulama, bankalara ait web sitesi veya mobil uygulamalar üzerinde sağlanabilir. Aynı zamanda bankaların çağrı merkezleri aranarak da IBAN bilgisi öğrenilebilir.

IBAN Numarası Kaç Hanelidir?

IBAN numaraları, her ülkeye göre farklılık gösterir. Ülkelerin kendilerine özel standartları bulunur. IBAN hane sayısı maksimum 34 karakterden oluşabilir. Türkiye Cumhuriyeti’nde kullanılan IBAN numaraları 26 karakterdir. Başında ise TR ibaresi bulunur. Her IBAN, tek bir hesap için geçerlidir.

IBAN örneği: TR12 3456 7890 1234 5678 9012 34

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

22 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi