Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Kredi kartı kullanım tutarının aylık olarak ödenmesi gereken oranına asgari ödeme tutarı denir. Asgari ödeme tutarının her ay düzenli olarak ödenmesi gerekir.
Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Ödenir? Nasıl Ödenir?

En cazip bankayı anında bulun!

Asgari ödeme tutarı, minimum ödeme tutarını ifade eder. Kredi kartı borcunu ödemek için, kredi kartı ekstresi kontrol edilmelidir. Minimum ödeme tutarı mutlaka ödenmelidir, hatta eğer mümkünde tamamı ödenmelidir. Ödeme tarihine dikkat edilerek, ödeme talimatları verilebilir.

Hesap Kesim Tarihinden Kaç Gün Sonra Ödeme Yapılır?

Hesap kesim tarihinden genellikle 20 ile 25 gün sonra ödeme yapılması gerekir. Bu süre, bankaya ve kartın hesap dönemi düzenlemesine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Hesap kesim tarihinden sonraki bu süre, ödeme tarihini belirlemek için önemlidir. Kredi kartı son ödeme tarihi, gecikme cezalarını ve faiz ödemelerini önlemek için dikkatlice takip edilmelidir.

Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Ödenir?

Kredi kartı borcu, genellikle kredi kartı hesap dönemi sonunda çıkartılan ekstrenin belirttiği son ödeme tarihine kadar ödenir. Ödeme tarihi, hesap döneminin bitiminden sonra gelen 20-25 gün gibi bir süre içine yerleştirilir. Borç, bu belirtilen tarihe kadar ödenmelidir. Bu tarih, ekstrenizde belirtilir ve gecikme cezaları veya faiz ödemeleri gibi olumsuz durumlardan kaçınmak amacıyla özenle takip edilmelidir.

Kredi Kartı Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu zamanında ödenmezse Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenen azami gecikme faiz oranları uygulanır. Geçmişten günümüze kadar TCMB tarafından alınan kararlar uyarınca belirlenmiş kredi kartı gecikme faizi oranları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. 

(Güncelleme: 21.04.2024)

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

7 Ağustos 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 1 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi