Findeks Nedir?

Findeks, KBB tarafından 2014 yılında oluşturulmuş bir platformdur. Findeks ile bireyin kredi notunu da içeren ve kişinin finansal alışkanlıkları hakkına detaylı bilgi veren raporlar oluşturulur.
Findeks Nedir? Findeks Kredi Notu Öğrenme

En cazip bankayı anında bulun!

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından 2014 yılında oluşturulmuş bir platformdur. Findeks ile bireyin kredi notunu da içeren ve kişinin finansal alışkanlıkları hakkında detaylı bilgi veren raporlar oluşturulur. Findeks kredi notunun öğrenilmesini sağlayan online bir platformdur. Findeks hizmetleri sayesinde bankalar, kendilerine kredi başvurusunda bulunan kişilerin, kredi için uygun olup olmadığına yönelik veriler edinir. Günümüzde Findeks, kredi kartı, kredili mevduat ve kredi gibi her türlü kredili ürünün alınmasında etkili rol oynar.

Findeks’in Verdiği Hizmetler Nelerdir?

Findeks platformu sadece kredi notunun detaylı bir şekilde öğrenildiği bir platform değildir. Risk raporu, not danışmanlık hizmetleri, uyarı ve izleme gibi hizmetler de Findeks bünyesinde sunulur. Findeks tarafından verilen hizmetler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Findeks Kredi Notu Hizmeti

Findeks tarafından verilen hizmetlerin en önemlilerinden bir tanesi kredi notu hizmetidir. Kredi notu, tüm kredi işlemlerinde kredi alan ve kredi veren taraflar için büyük önem taşır. Kredi puanı olarak da bilinen kredi notu, kişilerin finansal kurum ve kuruluşlar ile ilişkisi ve finansal güvenilirlikleri değerlendirilerek belirlenen bir puandır. Kredi notu, kişinin finansal kurumlardan kredi talep etmesi durumunda bakılan ve kredinin verilip verilmemesini etkileyen bir veridir. Yüksek kredi notuna sahip kişiler çok daha kolay ve yüksek meblağlarda kredi çekme olanağına sahipken, düşük kredi notuna sahip kişilerin kredi başvuruları reddedilebilir.

Findeks Risk Raporu Hizmeti

Findeks tarafından sunulan önemli hizmet arasında yer alan Findeks Risk Raporu, kişinin bütün finansal kuruluşlardaki toplam kredi kartı, kredi ve kredili mevduat verilerini gösterir. Bu rapor sayesinde kişinin bütün ödeme işlemleri takip edilebilir. Findeks kredi notunu oluşturan önemli verilen pek çoğu Findeks risk raporu içerisinde bulunur. Findeks risk raporu, kişinin finansal kuruluşlarla ilişkisi ve kredibilitesi için son derece önemlidir.

Findeks Not Danışmanı Hizmeti

Findeks not danışmanı, Findeks kredi notunu yükseltmek isteyen kişilere Findeks tarafından verilen bir danışmanlık hizmetidir. Findeks not danışmanı hizmetini kullanan kişilerin öncelikle Findeks Risk Raporu, detaylı bir şekilde Findeks not danışmanı tarafından incelenir. Daha sonra kişinin kredi notunun yükseltilebilmesi için yapılması gereken hareketler, birer tavsiye olarak kişiye iletilir. Findeks not danışmanı hizmeti ile kredi notu korunabilir ve yükseltilebilir. Buna ek olarak kredi notunu etkileyen faktörlerin tespiti için de Findeks not danışmanı hizmeti kullanılabilir.

Findeks Takipçi Hizmeti

Findeks takipçi hizmeti ile, bireye ait kişisel finansal verilerin internette güvenilir olmayan ortamlarda bulunup bulunmadığının takibi yapılır. Bu veriler arasında kredi kartı numaraları, TC kimlik numarası, pasaport bilgileri, ehliyet bilgileri, IBAN numaraları, cep telefonu ve e-posta bilgileri yer alır. Kişiye ait bu bilgilerden herhangi birinin güvenilir olmayan sanal ortamlarda yer alması halinde bu durum Findeks takipçi hizmeti tarafından tespit edilerek kişiye bildirilir. Bu tür bir durumla karşı karşıya kalan kişilerin ne yapması gerektiği ve verilerini nasıl güvenilir hale getireceği konusundaki yönergeler de Findeks takipçi hizmetinin bir parçasıdır.

Findeks İzleme Hizmeti

Findeks izleme hizmeti, bireyin finansal dünyadaki bütün bilgilerini tek bir yerden takip edebilmesine olanak sağlar. Findeks izleme hizmeti kullanılarak bütün finansal işlemler, kredi ve banka kartı hareketleri, kredi ödemeleri ve diğer finansal bilgiler tek yerde görülebilir.

Findeks Uyarı Hizmetleri

Findeks uyarı hizmetleri, çeşitli durumların meydana gelmesi halinde Findeks tarafından kişinin uyarılmasını sağlayan bir hizmettir. Bu hizmeti alan kişilerin kredi kartı işlemleri, kredili ürün başvuruları ve kredili ürün limitleri takip edilir. Gerekli durumlarda kişiye SMS ve e-posta yoluyla uyarı gönderilir. Findeks uyarı hizmetleri ile bütün bankalardaki kredili ürünler kontrol altında tutulabilir. Findeks tarafından yapılacak olan uyarılar, çeşitli riskli durumların meydana gelmesi veya çeşitli limitlerin aşılmasına bağlıdır. Bu limitler ise hizmeti kullanan kişi tarafından belirlenir. Findeks uyarı hizmetleri ile alınabilecek uyarılara örnek olarak aşağıdakiler gösterilebilir.

  • Bütün bankalardaki kredili ürünlerin toplam borcunun kişi tarafından belirlenen limitin üzerine çıkması
  • Kredi notunun 1800’ün altına düşmesi
  • Kredi kartı borç ödemelerinde gecikme meydana gelmesi
  • Kişi adına kredili ürün başvurusu yapılması

Findeks Ne İşe Yarar?

Findeks platformunun amacı, finansal kuruluşlara kredi başvurusunda bulunan kişiler hakkında detaylı bir finansal geçmiş bilgisi sunmaktır. Findeks, 9 bankanın bir araya gelerek kurduğu bir platformdur. Findeks hizmetleri sayesinde kişiye ait banka hareketleri, ödeme alışkanlıkları, borç ve kredi limitleri, kredi notu ve önceki kredilerindeki ödeme düzenleri görülebilir. Bankalar, Findeks raporlarına bakarak herhangi bir kişiye kredi vermenin güvenli olup olmayacağı hakkında bilgi edinebilir. Günümüzde bankalardan kredi ve kredili ürünleri kolayca alabilmek için iyi bir Findeks raporuna sahip olmak gereklidir.

Findeks Risk Raporu Nasıl Alınır?

Kredi notu risk raporu Findeks üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde öğrenilebilir. Alınan risk raporundaki veriler kişinin mevcut kredili işlemleri ile en fazla 5 yıl önceye kadar olan kredili işlemlerine ilişkindir. İnternet üzerinden findeks.com adresine giriş yaptıktan sonra yukarıda bulunan menülerden ürünler veya paketler menülerinden Findeks tarafından sunulan hizmetler görülebilir. Bu hizmetlerin bazılarının içerisinde Findeks risk raporu olduğu gibi Findeks risk raporu ayrı bir hizmet olarak da bulunabilir. İlgili sayfalar takip edildikten sonra kredi notu risk raporu için satın al tuşuna basılarak ödeme yapıldıktan sonra gerekli bilgiler girilerek kredi notu risk raporuna kolayca sahip olunabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

9 Kasım 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi