Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kredi kartı, bankalarca müşterilere hazır limitler dahilinde sunulan bir kredi ürünüdür. Kişiler, acil ihtiyaçlarını finanse etmek amacıyla kredi kartı kullanabilir.
Kredi Kartı Nasıl Kapatılır? | encazip

En cazip bankayı anında bulun!

Kredi kartı kullanımına artık ihtiyaç duymayan ya da farklı bir kart sebebiyle eski kartını tamamen kapatmak isteyen kişiler kredi kartı kapatma başvurusuyla kart iptali sağlayabilir. Kredi kartı iptali, müşteri hizmetlerinden, şubelerden ya da dijital bankacılık kanallarından gerçekleştirilebilir.

Kredi Kartı Kullanıma Neden Kapatılır?

Bankalar, müşterilerin kart ödemelerini geciktirmeleri halinde kartı kullanıma kapatabilir. Belirli durumlarda kart yalnızca nakit kullanımına da kapatılır. Örneğin 1 yıl içerisinde 3 defa asgari tutarın altında ödeme yapılması halinde kredi kartı nakit kullanımına kapatılır.

Kredi Kartı Kapatma Ücreti Var mıdır?

Yasalar nezdinde kredi kartı kapatma ücreti alınamaz. Bankalar, kredi kartını kapatmak isteyen müşterilerinden herhangi bir ücret talebinde bulunamaz. "Kredi kartını kapatınca kredi kartı puanı siliniyor mu?" sorusuna da burada cevap vermek gerekir. Kapatılan kartın puanları kullanılamaz.

Kredi Kartı Kapatmak Puan Düşürür mü?

Kredi kartı kapatma 2023 için başvuru yapan kişiler kredi notunun etkilenme seviyesini merak eder. Kredi kartının kapatılması kredi notunu olumsuz etkilemez. Kullanılmayan kartların kapatılması, aksine kredi notunu olumlu etkiler. Kartın açık kalıp borç ödemelerinin yapılmaması ya da aksatılması ise kredi notunun düşmesine sebep olur. Açık olduğu halde kullanılmayan kredi kartları da tüketici kredi notunu etkileyebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Temmuz 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 12 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi