Kredi Yapılandırma Nedir?

Kredi yapılandırma, mevcut kredi borcunun kapatılarak yeni faiz oranı ya da yeni şartlarla aynı kredinin yeni bir kredi sözleşmesi ile yenilenmesidir.

En cazip bankayı anında bulun!

Kredi yapılandırma, mevcut kredi borcunun kapatılarak daha düşük bir faiz oranı ya da daha uzun bir vade ile yeniden bir kredi sözleşmesi yapılmasıdır. Kredi yapılandırma genellikle ödemelerde zorluk çeken ya da borçlarını daha çabuk kapatmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Kredi yapılandırma hem bankalar hem de kredi kullanan kişiler için faydalıdır çünkü bankalar çeşitli nedenlerle ödemelerinde zorluk çeken borçluların kredilerini yeniden yapılandırarak geri ödeme ihtimalini yükseltir, kredi kullanan kişiler için ise kişilerin değişen finansal koşullarına uygun olarak ödemekte zorluk çekmeyecekleri yeni bir ödeme planına geçiş yapılır.

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma işleminin yapılabilmesi için kredinin alınmış olduğu finansal kuruluşa yapılandırma başvurusunda bulunulması gerekir. Finansal kuruluşlar, her kredi yapılandırma talebini olumlu karşılamazlar ancak kredi yapılandırma kredinin geri ödenmeme riskini düşüren bir işlem olduğundan çoğunlukla bankalar tarafından kabul edilir.. Kredi yapılandırma işlemi genellikle ödenmesinde güçlük çekilen ve ödemeleri aksatılan krediler için yapılır. Kredi yapılandırma başvurusunun kabul edilmesi halinde kredi yapılandırma hesaplaması yapılır ve yeni şartlar ortaya konularak taraflar arasında anlaşma yapılır.

Kredi Yapılandırma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma hesaplaması, kredinin türüne ve ilgili finansal kuruluşun yapılandırma şartlarına göre değişiklik gösterir. Kredi yapılandırma hesaplamasının yapılmasında kredinin türü, kalan borç tutarı, vadesi, faiz oranı, geçmişte ödenen taksit sayısı, erken ödeme komisyonu, yeni kredinin vadesi ve faiz oranı ile toplam masrafı gibi bilgiler kredi yapılandırma hesaplaması yapılırken kullanılan bilgiler arasındadır. Kredi yapılandırma koşulları belirlendikten sonra yeni bir ödeme planı çıkartılır ve yeni bir kredi sözleşmesi yapılır. Kredi yapılandırmasındaki koşullar belirlendiyse, encazip ödeme planı oluşturma aracı kullanılarak yapılandırılan kredinin ödeme planı hesaplaması yapılabilir.

Kredi Ödeme Planı Oluşturma Aracı

Kredi Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Kredi yapılandırma şartları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Kredinin ödenmesinin güçleşmesi veya aksatılması
  • Kredi yapılandırma başvurusunda bulunulması
  • Yapılan kredi yapılandırma hesaplaması sonucunda ortaya çıkacak olan yapılandırma şartlarının kabul edilmesi
  • Yeni kredi anlaşmasının imzalanması

Sıkça Sorulan Sorular

Konut Kredisi Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Yapılandırması Nasıl Yapılır?

İhtiyaç Kredisi Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi Borcunu Yapılandırmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi Yapılandırması Kaç Defa Yapılır?

Kredi Yapılandırmada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yasal Sürece Girildiğinde Kredi Yapılandırması Yapılabilir Mi?

Ne Zaman Kredi Yapılandırması Yapılabilir?

Kredi Yapılandırması Ve Refinansman Arasındaki Fark Nelerdir?

İlgili İçerikler