Akdi Faiz Nedir?

Faiz, en genel tanımıyla borç verenin, verdiği borç karşılığında aldığı bedeldir. Akdi faiz ise kredi kartı asgari tutarı ödendikten sonra kalan tutara uygulanır.
Akdi Faiz (Kredi Kartı Gecikme Faizi) Nedir, Nasıl Hesaplanır?

20.000 TL limite sahip bir kredi kartı için asgari oran %20 oranında belirlenir. %20’lik oran üzerinden hesaplanınca asgari tutar 4.000 TL’ye denk gelir. Geri kalan 16.000 TL’lik kısma ise akdi faiz uygulanır.

Akdi faiz hesaplama yapılırken asgari tutara uygulanan faiz oranından farklı bir oran belirlenir. 17 Haziran 2024 itibarıyla güncellenen oran, asgari tutar ve geri kalan borç için aşağıdaki gibidir.

  • Asgari tutara uygulanan gecikme faiz oranı: %4,55
  • Akdi faiz oranı: %4,25

Akdi Faiz Nasıl Hesaplanır?

Akdi faiz, kredi kartı borcunun yalnızca asgari tutarının ödenmesi durumunda ortaya çıkar ve bankalar tarafından günlük olarak işletilir. Azami (uygulanabilecek en yüksek) akdi faiz oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenir. Bankalar, açıklanan azami oranı geçmemek şartıyla farklı oran uygulayabilir. Akdi faiz hesaplama formülü aşağıdaki gibidir:

Akdi Faiz Oranı Nedir?

Akdi faiz oranı, kredi kartı asgari borcu ödendikten sonra kalan borca işlenecek oranı ifade eder. Akdi faiz oranı, asgari tutara uygulanan gecikme faizinden farklı belirlenir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ayın beşinci günü içerisinde akdi faiz oranını ilan eder. Merkez Bankası, akdi faiz oranını belirlenebilecek en yüksek faiz oranı olarak açıklar. 17 Haziran 2024 itibarıyla “Akdi faiz oranı nedir?” sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir.

  • Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami akdi faiz oranı (TL): %4,25
  • Nakit çekim ya da kullanım işlemlerinde uygulanacak azami oran (TL): %5,00
  • Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami oran (yabancı para): %3,40

Akdi Faiz ve Gecikme Faizi Arasındaki Fark Nedir?

“Akdi faiz nedir?” sorusunu açıklamak için gecikme faizi kavramına hakim olmak gerekir. Gecikme faizi, dönem borcunun asgari tutarına uygulanan faiz oranıdır. Dönem borcunun asgari tutarına kadar olan kısmı için gecikme faizi, asgari tutar dışında kalan kısmı için ise akdi faiz uygulanır. 1.000 TL’lik bir harcamanın asgari borcu 300 TL olsun. 300TL’lik kısmın gecikmesi halinde gecikme faizi uygulanır. Kalan 700 TL ise akdi faize tabi tutulur.

Akdi Faizden Nasıl Kaçınabilirim?

“Akdi faiz ne kadar?” sorusunun spesifik bir cevabı bulunmaz. Faiz tutarı, asgari tutar dışındaki borç tutarı baz alınarak hesaplanır. Akdi faizden kaçınmak için ise yalnızca asgari tutarda ödeme yapmak yerine borcun tamamı ya da asgariden yüksek olan bir kısmı ödenebilir. Asgari dışında yapılacak her ödeme akdi faiz tutarının düşmesini sağlar.

Kredi Kartı Borcumu Asgari Tutarda Ödersem Ne Olur?

Kredi kartı borcunun asgari tutarda ödenmesi halinde kalan borca akdi faiz uygulanır. “Kredi kartı asgari ödemede faiz var mı?” sorusuna da aynı cevap verilir. Yalnızca asgari kısmın ödenmesi halinde kalan borca akdi faiz işlemeye devam eder. Ödenen borç tutarının fazla olması, yansıyacak akdi faizin azalmasını sağlar.

Akdi Faiz Borcumu Nasıl Ödeyebilirim?

Kredi kartı akdi faiz tutarı günlük olarak işletilir. Ödenmeyen dönem borçları üzerinden hesaplanan bu tutar, geciken toplam güne göre faiz kesintisi yapılmasını sağlar. Akdi faiz borcu, kredi kartı limitinden düşülür ve bir sonraki ay dönem borcu içerisinde belirtilir. Ödeme yapmak için ise dönem borcu baz alınabilir.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Günlük mü Aylık mı?

Kredi kartı gecikme faizi, akdi faiz oranının aksine aylık olarak hesaplanır ve bir önceki dönemde ödenmeyen bakiye de eklenerek uygulanır.

Akdi Faiz Oranları Ne Zaman Değişir?

Akdi faiz, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenir ve değişmesi halinde ayın beşinci günü içerisinde açıklanır. Merkez Bankası, uygulanabilecek azami faiz oranını belirler. Açıklanan oranı geçmemek şartıyla bankalar tarafından farklı faiz oranları belirlenebilir.

Encazip.com ile Hızlıca Kredi Kartı Başvurusu Yapın!

Siz de birden fazla bankanın kredi kartı tekliflerini aynı anda değerlendirmek ve sizin için en avantajlı seçimi yapmak için Encazip.com üzerinden sorgulama yapabilir, kredi kartı başvurunuzu sorunsuz tamamlayabilirsiniz.

İlgili İçerikler

17 Haziran 2024 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 17 Haziran 2024
Kader Arslan
Kader Arslan
İçerik Yazarı
Yazar Hakkında
1998 doğumlu olan Kader Arslan, Karadeniz Teknik Üniversitesi Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimi aldığı dönemde eşzamanlı olarak yazarlık ve editörlük alanında çalıştı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisat Anabilim Dalı üzerine yüksek lisans eğitimi almaya devam ediyor.
Detaylı Bilgi