Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Kredi kartı aidatı, kartın temin edildiği bankaya kart ile ilgili tüm teminatlar için yıllık ödenen ücretin adıdır. Bankaların müşteri hizmetleri, kartı veya kartın ekstrelerini yenileme gibi ücretler için kredi kartı aidatı istenir.

En cazip bankayı anında bulun!

Tüm bankalar, aidatlı kredi kartının yanında kart aidatı olmayan kredi kartlarını da sunmak zorundadır ancak aidatlı kredi kartlarının kullanım alanı daha geniştir. Kredi kartı aidatı, banka müşterilerine özel hizmetlerden yararlanabilme avantajı sağlar. Banka hesap ve sanal kartlardan aidat talep edilmez. Aidatlı kredi kartlarının taksit yapmak, para puan kazanmak, nakit veya taksitli avans gibi imkanları bulunur. Aidatı bulunmayan kartların bu imkanları olmadığı için banka müşterileri aidatlı kredi kartlarını tercih ederler.

Kart Üyelik Ücreti Nedir?

Kredi kartı üyelik ücreti, kredi kartı aidatı anlamına gelir. Aidatın birçok ismi bulunur; yıllık kart ücreti, kart aidatı, üyelik ücreti bu isimlendirmelerden bazılarıdır. Bu ücretler kartlardan kesinti yapılmasını sağlar. Kesinti yapılmasını istemeyen tüm müşteriler de aidatsız kartlara yönelirler.

Kredi Kartı Yıllık Ücreti Yasal mı?

Merkez bankası 2020 yılında Tebliğ yürürlüğe koymuştur. Bu tebliğe göre bankalar müşterilerine yıllık ücret almadıkları kredi kartı ürünü sunmak zorundadır. Müşteri ücretsiz kredi kartına başvuru yapar ve bu başvuru reddedilirse ücretli kart verilemez. Banka kartlarından ve sanal kartlardan aidat talep edilemez. Yapılan söz konusu tebliğin ardından kredi kartları için belirlenen ücret dahilinde yıllık olarak aidat alınabilir. Asıl kredi kartına bağlı olan diğer kredi kartların yıllık ücreti ise asıl karta ait ücretin yarısını geçmeyecek şekilde düzenlenmiştir.

Kredi Kartı Aidatı Ne Zaman Kesilir?

Kredi kartlarının aidatları, kartın kullanıma açılmasının ikinci ayından itibaren kesilmeye başlar. Kredi kartı çıkarılırken aidat ödemeleri yıllık yapılacaksa yıl sonu kesilir ancak yıl boyunca kart kullanılmamışsa ücret alınmaz. Aylık olarak aidat ödeme sözleşmesi yapıldıysa kartın kullanılması halinde ikinci aydan itibaren aidat alınır. Aidatlı kredi kartı kullanılmadığı müddetçe aidat kesilemez.

Hangi Banka Kredi Kartı Aidatı Almıyor?

Kredi kartı kullanım ücreti almayan bankaların listesi aşağıdadır.

  • Enpara’nın sunduğu kartlar
  • Kuveyt Türk
  • Türkiye İş Bankası’nın sunduğu Maksimum Aidatsız Kartı
  • Akbank’a ait Free Kart
  • Garanti BBVA’ya ait Bonus Flexi Kart
  • Halk Bank tarafından sunulan Halkın Kartı
  • QNB Finansbank’ın sunduğu Cardfinans Fix

Kredi Kartı Yıllık Ücreti Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartının yıllık ücretini iptal etmek için bankalara ait çağrı merkezlerini aramak yeterlidir. Bankaların çağrı merkezleri üzerinden yıllık ücret ödemesi iptal edilebilir. Bankanın yıllık aidat iptaline olumsuz yanıt vermesi halinde Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılır. Tüketici Hakem Heyetinin nihai kararı sonrasında ödeme geri alınır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

20 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 16 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi