Kredi Taksiti Erken Ödeme Nedir?

Kredi Taksiti Erken Ödeme Nedir?

Kredi taksiti erken ödeme işlemi, herhangi bir banka veya finansal kuruluştan alınmış kredinin vadesinden önce ödenmesidir.

Kredi çekildiğinde geri ödemenin kaç ay vade ile ne kadar tutarda ve ne periyotta ödeneceği önceden belirlidir. Ödeme zamanının gelmesinden önce yapılan kredi taksiti ödeme işlemine, kredi taksiti erken ödeme denir. Kredi taksitinin erken ödenmesi, ödenecek faizin azalması gibi avantajlar sağlar.

Kredi Erken Kapatılırsa Ne Olur?

Kredinin erken kapatılması, ödenecek faiz miktarının azalmasına ve kredi kullanan kişinin daha az ödeme yapmasına olanak sağlar ancak erken kredi kapatmak, bankaların planlarını bozan bir durumdur. Finansal kuruluşlar, gelirlerini uzun süreli planlamalara ve kredi geri ödemelerine göre hesaplar. Kredinin erken kapatılması bankayı belirli bir faiz gelirinden mahrum bırakır. Buna karşılık olarak bankalar faiz yerine sözleşmeye bağlı olarak daha farklı ceza veya tazminat kesintisi yapabilir. Yine de kredinin erken kapatılması, kredi kullanan taraf için daha avantajlıdır. Bazı kredilerde ise bankayla yapılan anlaşmaya göre uzak gelecekteki kredi vadelerinin erken kapatılması mümkün olmayabilir.

Kredi Erken Kapama İndirimi Nedir?

Kredi erken kapama indirimi, herhangi bir ek indirim değildir. Finansal kuruluşlar, kredi dosya masraflarından ve vergi giderlerinden herhangi bir şekilde feragat ederek indirim uygulamaz. Kredi erken kapama işlemi sırasında düşen para miktarı, kredi faizinin henüz ödenmemiş ve zamanı gelmemiş kısmının işleme alınmamasından kaynaklanır. Buna göre kredi erken kapama indirimi, aslında alınmayan faiz miktarıdır.

Kredi Borcu Toplu Ödenir mi?

İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisi gibi kredi türlerinde, herhangi bir ceza ödemeden kredi borcunun tamamının ödenmesi mümkündür. Bazı özel durumlar veya daha farklı kredi türlerinde ise bankayla yapılan anlaşma hususları geçerlidir. Bu anlaşmaya göre kredinin belirli bir vadeden fazlası topluca kapatılamayabilir. Konut kredisi gibi çok uzun vadeye yayılmış kredi türlerinde kredi borcunun toplu şekilde ödenmesi mümkün olmayabilir.

Erken Kredi Kapama Kredi Notunu Yükseltir mi?

Kredi kartı borcu veya kredi borcunun vadesinden önce kapatılması, kredi notu üzerinde olumlu veya olumsuz olmak üzere herhangi bir etkiye sahip değildir. Bu sebeple erken kredi kapama işlemi sonucunda kredi notu yükseltmesi mümkün değildir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kredi Erken Ödeme Mantıklı mı?

Erken Ödeme Tazminatı Nedir?

Kredi Erken Kapama Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Erken Ödenen Kredi Taksiti Geri Alınabilir mı?