En cazip bankayı anında bulun!

Kredi Geri Ödeme Planı Oluşturma (Mayıs 2024)

Kredi geri ödeme planı (amortisman tablosu) oluşturmak için aşağıdaki kredi geri ödeme planı oluşturma aracı kullanılmalıdır.

Kredi Ödeme Planı Oluşturma Aracı

Kredi Geri Ödeme Planı (Amortisman Tablosu) Nedir?

Kredi geri ödeme planı, diğer adıyla amortisman tablosu kullanılan kredinin geri ödeme vadelerinde ödenecek anapara, faiz ve vergileri gösteren tablodur. Periyodik olarak ödenecek tutarları belirleyen kredi geri ödeme tablosunda ilgili ödeme döneminde ödenen anapara, faiz ve vergiler toplamı gösterilir. Kredi geri ödeme tablosunda faiz ve vergiler kalan anapara borcu üzerinden hesaplandığında vade başında anapara ödemesi daha düşük olurken faiz ödemesi daha yüksek olur. Vade sonuna doğru anapara borcu düştüğünden ödemenin büyük kısmı anapara ödemesine, daha küçük bir kısmı ise faiz ve vergi ödemelerine gider.

Kredi Geri Ödeme Planı Ne İşe Yarar?

Kredi ödeme planı, alınan bir borcun veya kredinin planlı bir şekilde geri ödenmesini sağlayan ve hangi tarihte ne kadar ödeme yapılacağını, yapılan ödemenin ne kadarının anapara ödemesine, ne kadarının faiz ve vergilerin ödemesine gideceğini hesaplayan tablodur. Kredi geri ödeme planı (diğer adıyla amortisman tablosu) kredi kullanan kişilerin kredi ödemelerini ne zaman yapacağını gösterir. Kredi kullanan kişi hangi vadede ne kadar anapara ödemesi, ne kadar faiz ve vergi ödemesi yaptığını görür. Anapara ödemesi vadeye göre değiştiğinden kredi geri ödeme tablosu sayesinde kredi kullananlar kalan toplam anapara borçlarını görür, borcun erken kapatılması durumunda bankaya ne kadar geri ödeme yapması gerektiğini anlar.

Kredi Geri Ödeme Planı (Amortisman Tablosu) Nasıl Oluşturulur?

Kredi geri ödeme planı (amortisman tablosu) oluşturmak için öncelikle aşağıdaki formül kullanılarak aylık taksit tutarı hesaplanır.

Toplam anapara tutarına göre aylık taksit tutarı bulunduktan sonra ilk adım vade, anapara ödemesi, faiz ödemesi, vergi ödemesi ve bakiye liste başlıkları yazılır. İlk ayın ödemesini bulmak için anapara ile faiz oranı çarpılarak o ay ödenecek faiz tutarı hesaplanır ve faiz ödemesi başlığı altına yazılır. Faiz tutarı üzerinden (varsa) vergiler hesaplanır ve bulunan tutar vergi ödemesi başlığının altına yazılır. Faiz ve vergiler toplanarak aylık taksitten çıkarılır ve anapara ödemesi bulunarak anapara ödemesi başlığının altına yazılır. Anapara ödemesi, faiz ödemesi ve vergi ödemesi toplamı aylık taksit toplamına eşit olur. Aylık anapara tutarı bakiyeden çıkartılarak bakiye başlığı altına yazılır. Bakiye, kalan toplam anapara borcunu gösterir. Aynı işlem bir alt satıra geçerek bir sonraki vade için tekrar hesaplanır. Vade sonuna kadar bu işlem bir alt satıra geçerek tekrarlanarak kredi geri ödeme planı oluşturulur.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

12 Aralık 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi